Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mart 2018

Eskimolar Günlük Yaşamlarında Hangi Zorluklarla Karşılaşıyor Olabilirler

Sizce Eskimolar Günlük Yaşamlarında Hangi Zorluklarla Karşılaşıyor Olabilirler

Avcı bir toplum olan Eskimolar, yaşadıkları yerlerden onlarca kilometre uzaklıkta bir av bölgesi bulduktan sonra burada haftalarca kalarak avlanmaya başlarlar. Kendilerine yetecek kadar avlandıktan sonra avladıkları hayvanların etlerini kurutup daha sonra bunları köpeklerin çektiği kızaklar yardımıyla evlerine taşırlar. Soğuk iklimin zor koşullarından dolayı Eskimolar’ın avlanma işlemi oldukça meşakkatli bir süreçtir. Bir ailenin geçimi tamamen denizlerde yaşayan memelilere bağlıdır. Sadece bunlarla beslenerek yaşarlar.

Bitki örtüsünün olmadığı, sıcaklığın bazen -60 derecelere kadar düştüğü sert bir iklimde yaşamlarını sürdürürler. Buz kalıplarını kubbeli biçimde yaparak inşa ettikleri evlerde kalırlar. Bu evlere “İglo” adı verilir.

Eskimolar yılın dokuz ayı sıcaklık değerlerinin eksilerde olduğu, tarıma elverişsiz alanlarda yaşarlar. Bu yüzden tek geçim kaynakları hayvancılık ve avcılıktır. Temel besin kaynakları da bu yüzden oldukça sınırlıdır. Ren geyiği ve balık yiyerek hayatta kalırlar.

Vitamin ihtiyaçlarını karşılamak için çiğ et tüketirler. İşte bu yüzden onlara “çiğ et yiyen” anlamına gelen Eskimo adı verilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. songül dedi ki:

  Eskimoların günlük yaşamı benim işime çok yaradı ve öğretmenimin çok beğeneceğini umuyorum.

 2. amanda dedi ki:

  İglo neden kare şeklinde değil?

 3. Miran Ali dedi ki:

  Hadibe

 4. Barış dedi ki:

  Vaybe güzelmiş dimi

 5. Beyza dedi ki:

  Eskimolar hangi zorluklarla karşılaşır

  1. şadiye dedi ki:

   buzlar sert olmazsa yere düşerler bizim yerlerimiz topraktır fakat onlarınkiler sudur o kadar kalın yani hayvan derilerinden kıyafetleri olduğundan yüzemezler yüzmeyi bilseler bile ölürler balıkları çiğ olduğundan tat vermez

Yorum Yaz

e okul