Eskiden Bayramlar Nasıl Kutlanırdı

Eskiden bayramlar nasıl kutlanırdı hakkında bilgi kısaca

Bayramların eskisi gibi geçirilmediğini büyüklerimizden her bayram duyarız. Büyüklerimiz bize eski bayramlardan bahsederler ve bunları duyduğumuzda nelerin değiştiğinin farkına varırız.

Türkler için bayramların önemi çok büyüktür. Bayramlarımız resmi bayramlar ve dini bayramlar olarak ikiye ayrılır. Resmi bayramlar cumhuriyetimiz ve ülkemizle ilgili bayramlardır. Dini bayramlar ise toplumun inancı ile ilgili bayramlardır. Her iki bayram türünün kutlandığı günler resmi tatil ilan edilir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanların birbirleriyle yüz yüze ilişkileri zayıflamış ve internet yoluyla görüşmeler toplumumuzda hakim olmuştur. Bayramlar da bu durumdan nasibini almıştır. Eski bayramlarda büyüklerin evlerinde küçükler toplanır ve bayramlar bu şekilde ziyaretlerle geçirilirdi. Günümüzde ise bayramlar tatil yapmak için bir fırsat olarak görülmektedir.

– Eski bayramlarda küçükler büyüklerini ziyarete giderek bayramlaşırlar ve aile bireyleri hep birlikte olurdu.

– Arife günü bayram hazırlıkları yapılır, şekerler alınır çocuklara dağıtılırdı. Herkes temiz, yeni kıyafetler giyerdi.

– Aile büyükleri evlerine gelecek misafirler için baklavalar ve tatlılar yapardı.

– Bayramın ilk günü namaz kılınır ve ardından büyüklerin elleri öpülmek suretiyle bayramlaşılırdı. Günümüzde ise bayramlaşmalar kısa mesajla yapılır hale gelmiştir.

– Çocuklara mendillerin içine para koyularak verilirdi.

– Çocuklar evleri gezerek büyükleriyle bayramlaşır ve şeker toplarlardı.

– Küsler barışırdı.

– Çocukların ve büyüklerin eğlenmesi için panayırlar kurulurdu.

Eskiden Bayramlar Nasıl Kutlanırdı Kısa Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

33 yorum

  1. bu bayramlar her çocuğun hakkıdır eğer bayram olmazsa insanlar birbirleriyle kavga ederler onun için insanların kavga etmemeleri için bayram vermiştir Atatürk 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tüm dünya çocuklarına bıraktı zenci olsun bulgaristanlı olsun türk olsun tüm ülke çocuklarına bıraktı bunun için 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramını kutluyoruz

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.