Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2018

Eşitlik ile Adalet Arasındaki İlişki Nedir Kısaca

Bu yazımızda eşitlik ile adalet arasındaki ilişki nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toplumda insanların bir arada yaşamasını kolaylaştıran bazı değerler bulunmaktadır. Bu değerler insanların hayatlarını kolaylaştırmaktadır. Eşitlik ve adalet bu değerlerden biridir. Eşitlik ve adalet arasında bir ilişki bulunmaktadır. Adalet, eşitliği kapsar. Adalet eşitliğin gerçekleşmesini sağlar. Eşitlik ise adaletin olduğu yerde bulunur.

Eşit olmak insanların belli bir durum karşısında aynı imkan ve fırsatlara sahip olmasıdır. Adalet ise insanların hak ettiklerini elde etmeleridir. Bu nedenle eşitlik ve adalet aynı şey değildir. Adalet insanın hak ettiği, eşitlik ise bir durum karşısında durulan pozisyondur.

İnsanlar kanun önünde eşittir. Kanunlar ise adaletin sağlanması içindir. Eşitlik muamelede, adalet hakkı dağıtmada etkilidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sude nur dedi ki:

    Tşk😊

  2. Anonim dedi ki:

    Aferin becermişsin

  3. gülsün dedi ki:

    Eşitlik ile adalet arasında çok önemli ve birbirini destekleyen bir ilişki vardır. Adaletli bir toplum aynı zamanda eşitliğe önem veren bir toplumdur. Eşit olmayan bir toplumda da adaletten söz edilemez. Bu nedenle eşit ve adil bir toplum olmak insan haklarının temeline dayanır.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları