12:34 pm - Pazartesi Şubat 27, 2017

Enerji Kaça Ayrılır

Cumartesi, 7 Şubat 2015, 10:43 | Eğitim Dünyası | 0 Yorum

Enerji kaç çeşittir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Enerji kaça ayrılır;

1- Potansiyel enerji: Depolanan ve hazır olan enerjiye denir. Potansiyel enerjiye örnek olarak; saat zembereği ve pili verebiliriz.

2- Kinetik Enerji: Hareket enerjisi olarak bilinmektedir. Kinetik enerjiye örnek olarak rüzgar, akarsu, giden arabanın enerjisi gibi örnekler verilebilmektedir.

– Hidrolik (su) enerjisi: Barajlarda toplanan su su pervanesi ile çevrilir ve böylece su, elektrik enerjisine dönüştürülür.

– Kimyasal enerji:  Bir madde moleküllerinin başka bir maddenin molekülleriyle girdiği reaksiyon sonucunda ortaya çıkan enerji çeşididir. Kimyasal enerjiye, yana odun, kömür, petrol, fosil yakıtlar gibi örnekler verebiliriz.

– Nükleer (çekirdek) enerji: Atom çekirdeklerinin bölünme ve parçalanması gibi olayların sonucunda meydana gelen enerjiye nükleer enerji adı verilir.

– Termonükleer (Termal) enerji: Atom çekirdeklerinin birleşmesiyle meydana gelen çekirdek enerjisine Termonükleer enerjisi denir.

– Elektrik enerjisi: Serbest elektronların hareketiyle oluşan enerji çeşididir.

Enerji Kaça Ayrılır Enerji Kaç Çeşittir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

Yorum Yazın