Elektrik Sigortası Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Bu yazımızda elektrik sigortası ne işe yarar nerelerde kullanılır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Sigorta elektrik devre elemanlarından biridir. Devreye seri olarak bağlanır. Sigorta, devrenin güvenliği için önemlidir. Sigortanın çalışma prensibi, devrenin güvenliğinin sağlanmasına göredir. Sigorta devrede aşırı akım yüklenmesi yaşandığı durumlarda akımı keserek elektrikli cihazların zarar görmesini engeller. Sigortaların atması bu yüzdendir.

Sigorta elektrik devrelerinde bir güvenlik olarak evlerde, iş yerlerinde, sanayide, okulda ve elektriğin ihtiyaç duyulduğu her alanda kullanılmaktadır. Sigortanın kullanılmadığı yerlerde elektrik devresinde yaşanan aşırı yüklenmeler elektrik cihazlarının bozulmasına, yanmalara ve patlamalara neden olabilir. Sigorta bütün bunların yaşanmasına engel olan bir sistemdir. Elektrik devresinde bulunması gerekir. Basit devrelerde gerek yoktur.

5 yorum

  1. kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, elektrik ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

  2. Tek kelimeyle harika kim hazırlamışsa eline sağlık, kısa ve istediğim gibi güzel olmuş teşekkür ediyorum size, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. :)

  3. Elektrik sigortası bir nevi elektriğin tehlikelerine karşı bizi korur uyarır. Mesela elektrik kısa devre yaparsa yada akım artarsa sigorta bizi güvenceye alır elektriği keser.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.