Elektriği Kim Buldu Elektriğin İcadı

Elektriğin İcadı, Elektriği Kim Buldu kısaca bilgi verelim.

Statik veya hareketli parçacıkların oluşturduğu fiziksel akıma elektrik denir. Elektrik maddenin ana kaynaklarından biridir ve parçacıklardan oluşur. Elektriğin en önemli olgusunu oluşturan parçacıklar negatif yüklü iyonlardır. Pozitif yüklü proton da elektriğin bir diğer unsurudur.

Elektrik yüklü cisimlerde çekim kuvveti meydana gelir. Aynı yükle yüklenmiş cisimler birbirini iterken zıt yükler birbirini çeker. Elektrik ısınma, aydınlanma ve haberleşme gibi konularda insanlara büyük olanaklar sağlamaktadır.

Elektriğin Tarihi

Eski Yunan döneminde elektrik kehribar taşlarının birbirine sürtülmesi sonucu kürk gibi hafif nesnelere dokundurulduğunda bunları çekebildiği keşfedildi. Elektrik atomunu bilimsel anlamda ilk inceleyen kişi William Gilbert’dir. Gilbert on altıncı yüzyılın sonlarında statik elektrikle manyetizma arasındaki ilişkiyi bilimsel yöntemler kullanarak araştırmıştır. Ayrıca elektrik yüklerini pozitif ve negatif olarak isimlendiren kişi de Gilbert’tir.

1800’lü yılların başında Volta, pilleri icat etti. Davy iki farklı yükteki kömür akımını kullanarak elektriği ısı enerjisine dönüştürdü. Christian Orsted, içinden elektrik geçen bir iğneden hareket gözlemledi ve elektriğin manyetik alan oluşturduğunu keşfetti.

Elektriğin günlük hayatta kullanılması ise 1800’lü yılların sonlarına doğru gerçekleşti. Theoplinne Gramme elektrik yüklerinin kablolar yoluyla bir yerden başka bir yere taşınacağını keşfetti. Edison 1881 yılında ABD’de ilk elektrik üretim tesisini kurdu. Böylece evlerde ve sanayide elektrik kullanılmaya başlandı. Elektriğin bulunmasıyla aydınlatma lambaları da icat edildi ve böylece insanlar kandiller veya fenerler kullanarak yapılan aydınlatmayı terk etmeye başladı.

Elektriğin İcadı Hakkında Düşüncelerinizi Hemen Paylaşabilirsiniz.

46 yorum

  1. Aslında elektirik millattan önce 600 lü yıllardan beri bilinen bir enerjiymiş yani Edison elektriği bulan kişi değil bir yerden başka bir yere taşına bilir olduğunu keşfeden kişidir ayrıca ilk elektirik üretim tesisini kuran kişi de kendisi dir elektrik denilince ilk akla Edison gelmesi kendisinin başarılı bir halklailişkiler ci oluşu dur ayrıca bir fili elektrik akımı verip idam ederek malesef elektirik li sandalyeyi de Edison bulmuştur

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.