2:44 pm - Cumartesi Mart 25, 2017

Ekmek Soframıza Gelene Kadar Hangi Aşamalardan Geçer

Cumartesi, 8 Ekim 2016, 0:48 | Öğrenciye Bilgiler | 5 Yorum

Bu yazımızda sizlere ekmeğin hikayesini anlatacağız. Ekmek Soframıza Gelene Kadar Hangi Aşamalardan Geçer ?

Ekmeğin soframıza gelene kadar pek çok aşamadan geçer. İlk olarak ekmek elde etmek için tarlalara buğdayların ekilmesi ve buğdayların öğütülerek un haline getirilmesi gerekir. Şimdi ekmeğin yapım aşamalarını inceleyelim.

ekmek

1. Yoğurma: Yoğurma kısmında unu su yardımı ile hamur haline getirme işlemi yapılır. Bu hamur eğer ekmeklik hamur ise su oranı(% 60) dır. Eğer lüks ekmek hamuru ise su oranı (%65) dir. Çöreklik hamur ise de su oranı (% 40-45) arasındadır.

2. Mayalama: Unu yoğurup hamur elde edildikten sonra bu hamurun ekşitilmesi gerekir. Pişirmeye hazır hale getirilmek için hamur  ekşitilir. Bunun içinde uygun maya kullanılarak bu işlem gerçekleştirilir.

3. Pişirme: Mayalanmış hamurun pişirilerek ekmek haline getirilmesi işlemidir. Bunun için hamur belli büyüklükte parçalara ayrılır pişirilmek için fırınlara atılır. Pişirme işleminin gerçekleşmesi için gerekli olan fırın ısısı 250 derecedir.  Bu ısıda pişen ekmekler daha lezzetli olurlar.

Bu aşamaları geçtikten sonra ekmeğimiz tüketilmeye hazır hale gelir. Fırından çıkmış taze bir ekmeğin, sindirimi kolay olması açısından 6 saat sonra tüketilmesi daha uygundur.

 

5 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ekmek Soframıza Gelene Kadar Hangi Aşamalardan Geçer"

 1. Sude dedi ki:

  Ama Çok uzun yazamadım

 2. olvdk dedi ki:

  ödevime çok yardımcı oldu teşekkürler

 3. ayşe dedi ki:

  güzel sağ olun

 4. fb dedi ki:

  ödevime çok yardımcı oldu teşekkürler…

Yorum Yazın