5:20 pm - Perşembe Mart 23, 2017

Eklemlerin çeşitleri ve özellikleri nelerdir?

Salı, 21 Şubat 2017, 23:20 | Eğitim Dünyası | 1 Yorum

Eklemlerin çeşitleri ve özellikleri nelerdir hakkında yazı. Eklemlerin çeşitleri ve özellikleri nelerdir?

Eklem türleri ve bu eklemlerin özellikleri ile ilgili bilgilere yazımızda ulaşabilirsiniz. Öncelikle eklemin tanımını yapalım. Eklem kemiklerin arasında bulunan ve vücut kısımlarının hareket edebilmesini sağlayan kısımlara denir.

Hareket etme türlerine göre eklemler 3 kategoride incelenir.

Oynar eklemler: kollar ve bacaklardaki gibi hareket etme kabiliyeti fazla olan eklem tiplerine denir. Bu eklemlerin yapısında kemikler ile arasında bulunan boşluğu eklem sıvısı kaplar. Bu sıvı kıkırdak ile kemik yapıların zedelenmesini önler ve harekete yardımcı olur. Sürtünmeyi azaltır.

Yar oynar eklemler: omurgada yer alan omurların arasındaki eklem tipidir. Hareket yeteneği sınırlıdır. Bu tip eklemlerde iki kemiğin arasında kıkırdak yer alır. Bu yapının esneklik durumuna göre hareket edebilir. Omurgada yer alan eklemler buna örnek olarak verilebilir.

Oynamaz eklemler: Kafatasında yer alan kemiklerin arasındaki eklemler bu tiptir. Bu tip eklemlerde kemikler sıkı sıkı bağlıdır ve aralarında boşluk bulunmaz. Bu sebeple oynamaz eklemlerin hareket yetenekleri yoktur.

Eklemlerin çeşitleri ve özellikleri nelerdir? hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz.

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Eklemlerin çeşitleri ve özellikleri nelerdir?"

  1. Ahmet dedi ki:

    Çok uzun

Yorum Yazın