Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Şubat 2018

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Ne Demek

indirTürkiye Cumhuriyeti laik ve demokratik bir devlettir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk Türkiye cumhuriyetini kurup bu hale getirebilmek için bir çok ülke ile düşmanları yurdumuzdan atabilmek için çabalamıştır, savaşmıştır ve bir çok fedakarlık sonucunda Türk milletini bağımsız bir devlet haline getirmiştir.

Demokrasiyi ülkemize getiren ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözü ile ülkenin kaderini yine millete bağlamıştır ve en yüksek sözün yine milletin sözü olduğunu ifade etmiştir.

Halkın devlet üzerine sahip olduğu hak ve yetkiler bütününe “Egemenlik” adı verilmektedir. Uluslararası yani evrensel bir kavram olan egemenlik kavramı, aslında bir çok şeyi içinde barındırmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk; “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” diyerek devleti meydana getiren halkın devlet üzerinde hak ve yetkilere sahip olan en üst merci olduğunu vurgulamıştır.

Türkiye Devletine demokrasi yönetiminin getirilmesi ile birlikte vatandaşların her biri seçme ve seçilme hakkına sahip olarak aslında Türkiye Cumhuriyeti Devleti üzerinde en büyük söz hakkını eline almıştır.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ve sonsuza kadar ilelebet böyle kalacaktır. Çünkü eğer bir ülkede millet olmazsa o ülke olmaz ya da bir ülkede milletin sesi susturulmaya çalışılırsa o ülke uzun ömürlü yaşayamaz o nedenle de egemenliğin millette olması demokrasinin temel gereğidir.

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Sözünden Anladıklarınızı Yazınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Egemenlik kayitsizcsartsiz……… demek . Yaniinsanin kendi kendini tekelden yonetmesi demektir oysaki biI yaratan yediren,iciren ve bir olan allahin bizim hayatimiza bir katkisi (egemenligi) olmamalimi idi . Oysaki en basit bir kumanda bile onun yaraticisi (ustasi)tarafindan nasil idare edilecegi da ta yapilisinda belirtilmistir binaen aleyh egmenlik kayitsiz sartsiz allahindir allahindir allahindir

  2. erman dedi ki:

    Yani ulusu milletin kendisi yönetir, padişahlar değil.

  3. Cemrenaz dedi ki:

    Tebrikler Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Anlamı kısa ve güzel yani.

Yorum Yaz