Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2018

Ege Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Bu yazımızda Ege Bölgesinde yetişen tarım ürünleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ege Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafik bölgesinden biridir. Ülkenin en batısında yer alır. Yüz ölçümü ortalama bir değerdedir. Nüfus yoğunluğu da artmaktadır. Yeryüzü şekilleri ve bitki örtüsü kendine hastır. Ege Bölgesi’nde değerli tarım ürünleri yetiştirildiğinden hayvancılık fazla yapılmamaktadır.

 

Ege Bölgesi’nde dağlar denize dik uzanır. Bu kıyı ve iç kesimlerin hava durumunu aynı kılar. Kıyı şeridinin girintili çıkıntılı olmasının sebebidir. Akarsular menderesler oluşturur. Dağlar ülke genelinde olduğu gibi kuzey paralelinde uzanır.

Ege Bölgesi’nde Akdeniz İklimi etkilidir. Yazları sıcak, kışları ılık ve yağışlı geçer. Bölgede değerli tarım ürünleri yetiştirilir. Ege Bölgesi’ne has tarım ürünleri de bulunur.

Ege Bölgesi’nde yetişen tarım ürünleri şu şekildedir:

*Zeytin

*Üzüm

*Haşhaş

*Tütün

*İncir

*Pamuk

*Patates

*Portakal

*Mandalina

*Limon

*Greyfurt

*Kiraz

*Çilek

*Şeker Pancarı

*Susam

*Arpa

*Buğday

*Sebze ürünleri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. sema dedi ki:

  ege ürünleri çok güzel olmuş.

 2. vildan dedi ki:

  ya arkadaşlar ben ege bölgesinde yetiştirilen tarım ürünleri maddeler halinde olsun istiyorum bir de kısa olsun teşekkürler.

  1. hasan dedi ki:

   Her zaman bu siteye bakıyorum ege bölgesi tarım ürünleri nelerdir özet tam istediğim gibi olmuş yapanların eline sağlık.

   1. Ali dedi ki:

    Evet çok iyi

 3. perrin dedi ki:

  Ege bölgesinde yetişen meyve ve sebzeler harika bir şekilde anlatılmış. Bence öğretmenim de bu yazıyla yaptığım ödevi çok ama çok beğenecek :)

  1. sema dedi ki:

   Elinize sağlık ege bölgesi tarım ürünleri kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

Yorum Yaz

e okul