Edremit Nereye Bağlı

Edremit Nerenin İlçesi, Edremit Nereye Bağlı

Türkiye’de 2 Tane Edremit İlçesi Vardır. Bunlardan Biri Balıkesir’e ; ötekisi Van’a bağlıdır. Ayrı ayrı bilgi verelim :

Edremit ( Van)

Edremit, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Van iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kasaba. Eskiden Merkez ilçeye bağlı Gümüşdere bucağı, 9 Mayıs 1990 tarihli ve 3644 sayılı yasa uyarınca Merkez bucağından iki, Ge­vaş ilçesinden de iki köy eklenerek ve adı Edremit biçiminde değiştirilen Sarmansuyu kasabası merkez olmak üzere ilçe yapıl­mıştır.

Van Edremit Belediyesi 1972’de kurulmuştur.

Edremit ( Balıkesir)

Edremit, topraklarının yarısı Marmara Bölgesi, öbür yarısı da Ege Bölgesi sınırları içinde kalan Balıkesir iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kenttir. Yüzölçümü 708 km2 olan Edremit ilçesi doğuda Havran, güneydoğu­da Burhaniye ilçeleri, güneyde Edremit Körfezi, batı ve kuzeyde de Çanakkale iliyle çevrilidir.

Balıkesir Edremit kenti, ilçe topraklarının Ege Böl­gesi sınırlan içinde kalan kesiminde, aynı isimli ovada kuruludur. Çanakkale ile Balıke­sir’i İzmir’e bağlayan yollar kentin yakının­dan geçer. Kentte yoğunlaşmış olan zeytin işleme fabrikalarının posaları Edremit Kör­fezinde deniz kirliliğine neden olmaktadır. Kentin doğusundaki geniş bir alanda askeri bölge bulunmaktadır.

Edremit Belediyesi 1887’de kurulmuştur.

Edremit nereye bağlı, Edremit ilçesi hakkında bilgiler verdik.

Bir Cevap Yazın

Top