Eczacılık Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Eczacılık bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Eczacılık Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Eczacılık Bölümü Tanıtımı:

Sentetik ve biyolojik kökenli ilaç hammaddelerinin elde edilmesi, fiziksel, kimyasal, ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi, değerlendirilmesi, kaliteli ilaçların saklanması, kullanılması gibi konularda eğitim ve araştırma yapılır. Eczacıların çoğunluği kendilerine veya başkalarına ait eczanelerde, bazı laboratuvarlarda, ilaç endüstirisinde araştırmacı veya ilaç tanıtıcı olarak çalışabilirler.

Programın Amacı: Eczacılık programında, sentetik, yarı sentetik veya biyolojik kökenli ilaç hammaddelerinin elde edilmesi, fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi, değerlendirilmesi, kaliteli ilaç üretimi ve ilaçların saklanması, kullanılması gibi konularda eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Eczacılık programında, başta kimya olmak üzere fizik, matematik ve biyoloji dersleri verilir. İlaç hammadde ve şekillerinin üretim tekniklerine ve kullanışlarına ilişkin lisans dersleri ise genellikle son iki yılda toplanmıştır. Eczacılık fakültelerinde dersler kuramsal ve uygulamalı olarak yürütülür. Öğrenciler uygulama derslerini fakülte laboratuvarlarında sürdürmekte ve eğitim süresi boyunca değişik yıllara dağılmış olarak eczane, hastane ve endüstride staj yapmaktadırlar.

Gereken Nitelikler: Eczacılık programına girebilmek ve bu fakültede başarılı olabilmek için normalin üstünde akademik yeteneğe ve bilimsel meraka sahip olmak, fen bilimlerine ve özellikle kimyaya ilgi duymak gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Eczacılık programını bitirenlere “Eczacı” ünvanı verilir. Eczacı, sağlık hizmetleri grubundan bir meslek adamı, aynı zamanda bir ticaret adamıdır. Serbest eczacı olarak ilaç alıp satmak bir ticaret işidir. Ancak halka ve sağlık memurlarına ilaçların kaliteleri, nitelikleri hakkında bilgi verme ve tavsiyelerde bulunma işleri dolayısıyla eczacılık bir sağlık mesleğidir. Eczacılar reçetelerde doktorlarca istenen hazırilaçları müşteriye satar, hazırlanması gerekli ilaçları hazırlar, reçetesiz satılan ilaçlar konusunda müşterileri uyarır. Eczacılar çalışmalarını laboratuvar, eczane gibi ilaç kokularının yaygın olduğu kapalı yerlerde yürütme durumundadırlar. Bu nedenle eczacı olmak isteyen bir kimsenin bu çalışma ortamını dikkate alması yararlı olur. Bir eczacının ekonomi ve alım satım işlerine de ilgi duyması, çalışmalarında çok dikkatli ve titiz davranması, orumluluk bilinci ile hareket etmesi gerekmektedir.

Çalışma Alanları: Eczacıların çoğunluğu kendilerine veya başkalarına ait eczanelerde, bir kısmı ise hastanelerin eczanelerinde sorumlu eczacı olarak, bazıları laboratuvarlarda, ilaç endüstrisinde araştırmacı veya ilaç tanıtıcısı olarak çalışırlar, küçük bir kısmı ise eğitim ile uğraşırlar.Eczacılık fakültesi mezunlarının kamu kuruluşlarında iş bulma olanağı son yıllarda çok azalmış görünmektedir. Serbest eczacı olmak isteyenler için de eczane açacakları bölge ya da şehir önem kazanmaktadır. Büyük kentlerde ihtiyaçtan fazla eczane vardır.

Eczacılık Nedir, Eczacılık Ne İş Yapar, Eczacılık Maaşları, Eczacılık İş İmkanları, Eczacılık İş Çalışma Alanları, Eczacılık Mesleği Hakkında Bilgiler, Eczacılık Bölümünün Geleceği, Eczacılık Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Eczacılık Bölümü Tercih Edilir mi, Eczacılık Tanıtımı, Eczacılık Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Eczacılık Mezunları Ne İş Yaparlar , Eczacılık Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Eczacılık İş Bulma Durumu

> Eczacılık Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

58 yorum

 1. Merhaba,ben kıbrısta ücretli eczacılığı tutturabiliyorum.eczacılık hakkında çok az bilgim var. Ben çok kararsızım.ailem orta halli insanlar. Annem gerekirse kredi çekerim diyor.yatay geçiş yaparsın çok çalışırsın diyor.ya yapamazsam . Ya orada kalırsam.biterim.eczacılık için değer mi .kıbrıs olması beni çok korkutuyor.olurda bi şekilde Kıbrıs’tan mezun olursam.benim için çok fazla mı dezavantajı mı olur.

  • Zynp adlı kullanıcı için yazıyorum bence fazla yatırım yapma çünkü gungectikce eczacılıkta iş imkanları değişiyor ve yeni eczacılara daha az pay veriyorlar mesela şu an üniversiteye girsen 5 yıl sonra mezun olduğunda eczane açmak için çok bir yer kalır (her 3500 kişiye bir eczane dusuyor).Ayrıca yeri bulsan bile en az 250-300 bin TL yatirman lazım bunu her eczacı sana söyleyebilir . Eczacılık eskiden para başardı ama şimdi işler değişti normal bir maaştan 1-2 bin fazla alırsın bunun için yüklü bir borca girmeye gerek yok

 2. Merhaba. Ben lise1.sinifim ve eczacilik mesleğini istiyorum ama yeterli bir birikiminiz ve çevreniz olmali diyorlar. Sözel derslere tahammülüm olmadiği için ve kimyaya aşırı ilgi duyduğum için bu mesleği istiyorum. Sayfaniz çok yardimci oldu???

 3. Ben lise 3 teyim ve eczacılık istiyorum.Fakat eczacılık maliyetli bir meslek altından kalkamazsınız diyorlar. Sizce bu ne kadar doğru? Geri dönüş yaparsanız sevinirim.

 4. Merhaba herkese ben lise 1. Sınıfım eczacılık düşünüyorum çok ta seviyorum ilaç yapmayı lavaratuvar olsun para kazanmak olsun bence çok eğlenceli bir meslek ama hiç bir bilgim YÖK bu isle mezun olan biri bana 0553 6405561 bu numaradan mutlaka ulaşsın

 5. Merhaba ben lise 3 deyim sayısal Bölüm okuyorum aklımda eczacılık var ama korkuyorum biraz yani yapamam korkusu var dersleri geçemem gibi çok mu zor acaba ve önü açık bir meslek mi ?

 6. Band gırl isimli arkadaşım ne demek rica ederim.Ben kendi mesleğim hakkındaki fikirlerimi paylaştım sadece çünkü tercih zamanı benim de fikir alabileceğim kişilere ihtiyacım olmuştu.O nedenle tercih zamanı düşüncelerimi paylaşmak istedim.
  Diş hekimliği kazandığınız için sizin adınıza çook sevindim. Dilediğiniz gibi inşallah hayırlı olur sizin için.Hayatta başarılar… :) :) :)

 7. Ben Hacettepede Eczacılık okuyorum bölümümden çok memnunum. İlk yıl temel dersler var. anatomi ve Fizyoloji dışında türkçe matematik fizik kimya biyoloji dersleri alıyorsunuz.İlk yıl sıkıcı geçiyor ama 2.yıl alan dersleri başlıyor. Farmakoloji Farmasötik Kimya Farmasötik Teknoloji ve daha bir çok dersler başlıyor.evet zor ama çok zevkli severek ve isteyerek yazdıysanız zevkle çalıyorsunuz.Özellikle Laboratuvarlar çok eğlenceli oluyor.İlaç yapıyorsunuz.ilaç etkin maddesi sentezliyorsunuz.Eczacılık tam olarak biyoloji ve kimyanın tam harmanlanmış hali.Mesleğin geleceği pek iyi denmiyor ama ben öyle düşünmüyorum ilaç fabrikalarında kimyagerler çalışıyor.Biz mesleğimize sahip çıkmadığımız için.Önceleri serbest eczacılık daha rahat olduğu için eczacı işinin patronu olduğu için herkes eczane açmak istiyordu.Ama artık eczane sayısı çok fazla olduğu için eczane açmak için kısıtlama geldi.Eskiden Serbest eczacılar faiş paralar kazanıyorlarmış şimdi eskisi gibi değil ama yine de iyi kazanıyorlar.Aylık 5-6 lira kaznıyorlar ama beğenmiyorlar mesela.Eczacılık sadece serbest eczacılıktan ibaret değildir.İlaç fabrikaları,Ar-ge lerde,TİTCK(Türkiye İlaç ve Tıbbi cihaz Kurumu)nda,hastanelerde,üniversitelerde daha bir çok alanda çalışabilirler.ilaç fabrikaları ilk başta düşük 2.5-3 gibi maaş veriyormuş ancak zamanla maaşları yükseliyormuş 2-3 sene sonra 4 belki 5 bile oluyormuş.Sizin diliniz varsa iyi firmalarda işe girerseniz daha iyi maaşla da başlayabilirsiniz.Eczacının çalışabileceği alanlar geniş.Lütfen kimse Eczacılık için atıp tutmasın
  Mesleklere maaşına göre saygı gösterilmez.Eczacılık mesleği çok saygın bir meslektir.Gelirseniz görürsünüz okuması zordur.Bu devirde hiç bir mesleğin tam olarak garantisi yoktur.Tıp doktorluğu ve diş hekimliği dışında.Sizlere tavsiyem pasif öğrencilik döneminiz olmasın.iyi yerlerde staj yapmaya çalışın.Okulun mesleki faaliyetlerinde aktif olun.Dilinizi çok iyi geliştirin.Emin olun iyi bir iş bulursunuz.
  İnşaallah herkes istediği mesleği tercih eder.Herkese hayırlı olsun.
  Eczacılık aşktır.Bölümünüze severek gidin.:) :) :)

  • Merhabalar benimde suan da Hacettepe üniversitesi eczacılık fakultesi tutuyor da acaba sizinle nasıl iletisme gecerim tercih lerde n once bi fikrinizi alabilseydim keske eposta adresinizi filan verseniz ordan iletisim e geçsem acabaa lutfeeeen geri donus yapınnn

   • Hacettepe Üniveristesi kaliteli bir Üniversitedir.Fakültemiz Sıhhiye kampüsünde bulunmaktadır.Yani Ankaranın merkezindedir Akademisyen kadrosu ise geniş ve kalitelidir.OkNeyse eninde sonunda isteyecen yine vereyim de uğraşma
    Okulımuzda düzenlenen mesleki gelişim günlerinde okulumuza gelen okulumuzdan mezun olmuş bir yerlerde çalışan eczacıların iş arama süreçlerindeki tecrübelerini anlattıklarında Hacettepe Üniversitesi mezunuyuz dediğimizde farkımız oluyor.Gerçekten Hacettepe nin prestij farkını daha iyi anlıyoruz demişlerdi. Eczacılıkta Uzmanlık Sınavının yapılması için çalışmaların temelleri okulumuzdaki hocalarımızın çabasıyla gerçekleştirilmiştir.Böylece eczacılıkta yeni bir istihdam alanı olucak.Dekanımızda sanırım seneye EUS getirilecek.Böylece eczacılar hep 3 yıl uzmanlık eğitimi alacaklar bu süreç zarfında da maaşlarını alabilecekler.Eczacılık eğitiminde en önemli parametrelerden biri de laboratuvar eğitimleridir.Fakültemizdeki öğrenci laboratuvarları yeterli donanıma cihaza sahiptir.Hocalarımız eczane eczacısı değil bilim eczacısı yetiştirmek amacıyla çalışıyorlar. Fakülteye gelirsen pişman olmazsın kardeşim.Son olarak Ankara için şunu söylemek isterim Ankara’da özel yurtlar pahalıdır.3 -4 kişilik odalar 800 900 lira aylık.Ama biraz beklerseniz devlet yurdu illa çıkar.
    İnşaAllah istediğiniz yer olur.Hayırlı olsun:)

    • Cok teşekkür ederim oncelikle bi kac kisiyle daha görüştüm umarım Hacettepe olur bunu gercekten cok istiyorum yani dediginiz gibi Hacettepe den mezunum dediginiz de bile bi farkınız oluyor hem Dr araştırmalarıma gore 18 tane laboratuvarı varmıs filan yani ogrenciyi geliştirmek icin elinden geleni yapıyorlarmış bu yuzden Hacettepe de karar kıldım su an umarım Hacettepe gelir cevap verdiginiz icin cok saolun gorusmek uzere ?

     • Arkadaşım, girl yazdığına göre kız öğrencisin galiba.Bu yıl Beytepe Kampüsüne kız öğrenci yurdu yapıldı.Beytepe sıhhiyeye uzak ama arkadaşlarımızdan bazıları 1 dönem orada kalıp sonra naklini bizim fakülteye yakın Atatürk Kız Öğrenci yurduna aldırdılar.Genelde çoğu arkadaşımız da devlet yurdunda kalıyor.Yani ilk başta çıkmasa bile 1 sene beklesen yurt çıkar diye düşünüyorum.Bir de Hacettepe nin öğrenci evleri falan da var ama torpilin varsa girebilirsin yoksa şansına;) biraz zor çıkması.Hayırlısı olur inşaallah.Hacettepe ye gelirseniz görüşürüz ??

  • Merhaba, ben de hacettepe eczacılık düşünüyorum ancak bazı sorularım var, bunlara vakit ayırırsanız sevinirim,teşekkürler
   Öncelikle benim gözümde bir takım sorunlar var görme oranıyla ilgili,bunlar stabil ve derecesi hep aynı olan sorunlar,okulu okuma aşamasında bunlar ne kadar etkiler beni? Çok zorlanır mıyım?
   İkinci olarak okulun yurtdışı programları ve staj olanakları nasıl?
   Son olarak okulun gözle alakalı zorluklara karşı bana yardımı ne seviye olur? Hocalar ortam vs.okuma hayatımı nasıl kolaylaştırabilir?

   • Öncelikle gözünüzdeki rahatsızlık için çok geçmiş olsun.Gözünüzdeki rahatsızlık nasıl ne derece tam olarak anlayamadım.Az çok görebiliyorsunuz değil mi?
    Yani gözünüzdeki problemi tam olarak bilemediğim için tam bir şey diyemiycem ama bence dert etmeyin o kadar.Okulumuzdaki derslerimize,laboratuvarlarımıza giren hocalarımız anlayışlı insanlardır.Kesinlikle Yardımcı olurlar.Özellikle belirtmek istiyorum Analitik Kimya anabilim dalındaki asistan hocalarımız tam bir arkadaş gibi.Çok candandılar.Hocalarımızın yardımı,anlayışı konusunda sıkıntınız olmaz inşaallah.

    • Okulumuzdaki bazı hocalarımız yurt dışında eğitim de vermektedir.Hocalarımız gayretli,çalışkan öğrencilere referans olmayı severler.Okulumuzdaki hocaların ilaç firmalarıyla bağları vardır.Hatta derste bir hocamız beni ilaç firmaları arar ve onlara öğrenci yönlendirmemi isterler demişti.
     Staj ve yurt dışı olanakları hakkında pek bilgim yok ama Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesinin öğrenci grupları sayfalarına facebook veya twitterdan sorularınızı sorarsanız bilen arkadaşlar yardımcı olurlar.
     İnşallah dilediğiniz olur:)

     • Merhabalar tekrardan daha once konuşmuştuk eczacılık hakkında tercihler açıklandı ve hic beklemediğim bi yer ve bolum geldi dis hekimligini hic umut etmiyodum bu sene yeni acılan dis hekimliği fakültelerinden biri oldu size cok teşekkür etmek istedim yani eczacılık hakkında benim aydınlattınız cok saolun kendimi Hacettepe ye hazırlamıştım hayırlısı diyelim hakkınızı helal edin ??

 8. Ben eczacılık fakültesinde öğrenciyim hastalıklar devam ettiği sürece eczacılık mesleği de devam edecektir. Maaş konusundada sıkıntı çekmezsiniz is alanı çok sadece eczane açmıyorsunuz çünkü.

 9. nisan 2014 de çıkan yasayla sıraya girilecek 20 seneden önce sıra gelmez çünkü yasadan önce eczanesi olan 25000 eczacıya 1 hak var ilçe bazında her 3000 kişiye 1 eczane olmalı

 10. Yeni bir yasa cikmis eczacilik fakultesini bitirsende kendi is yerini acamiyosun.siraya giriliyomus ama sira sana 4-5 yilda geliyomus .bu konuda bi aciklama yapmaniz mümkünmü acaba???

  • Önü açık bir meslek iş alanı sadece eczane eczaciligi degil hastane eczacılığı,ecza depoları, akademisyenlik klinik eczacılık ve daha neler neler korumanıza gerek yok

 11. ımm meraba ben lise 3. sınıfa giden bi öğrenciyim.Ama üniversite sınavı kaygısı şimdiden bende başladı.
  Amacım hemşirelik hariç bi sağlık alanında çalışmak ve en çok ta eczacı olmak istiyorummm…
  puanlarını açıklayıcı olarak yazar mısınız ? Bi de eczacılık okumuş biri bana anlatabilir mi ?

 12. arkadaşlar benim öğretmenim ödev verdi istediğimiz mesleği araştıracağız .Olmak istediğim meslek eczacılık ama ödev gereği kazanç durumu ve ne zamandan beri bu mesleğin olduğunu bilmem lazım .bir tek bu ikisini bulamadım bana yardımıcı olur musunuz

  • Hacettepe Üniversitesi Eczacilik Fakültesi MF-3 103 441,70267 510,76390
   Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Eczacilik Fakültesi (Tam Burslu) MF-3 10 441,01455 460,43567
   Marmara Üniversitesi Eczacilik Fakültesi MF-3 123 437,82868 490,62390
   İstanbul Medipol Üniversitesi Eczacilik Fakültesi (Tam Burslu) MF-3 6 435,67131 439,95475
   İstanbul Üniversitesi Eczacilik Fakültesi MF-3 175 433,70870 496,59506
   Ege Üniversitesi Eczacilik Fakültesi MF-3 118 432,33141 467,41341
   Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacilik Fakültesi (Tam Burslu) MF-3 5 431,92349 467,29433
   Ankara Üniversitesi Eczacilik Fakültesi MF-3 159 431,41804 480,80163
   Gazi Üniversitesi Eczacilik Fakültesi MF-3 118 429,77271 463,75324
   Erciyes Üniversitesi Eczacilik Fakültesi MF-3 62 428,10226 452,58746
   Anadolu Üniversitesi Eczacilik Fakültesi MF-3 129 427,38571 458,34941
   Mersin Üniversitesi Eczacilik Fakültesi MF-3 62 426,36209 462,30164
   İnönü Üniversitesi Eczacilik Fakültesi MF-3 62 425,02485 446,32605
   İstanbul KemerburgazÜniversitesi Eczacilik Fakültesi (Ingilizce) (Tam Burslu) MF-3 6 424,51779 430,77408
   Dicle Üniversitesi Eczacilik Fakültesi MF-3 41 424,37634 443,11722
   Trakya Üniversitesi Eczacilik Fakültesi MF-3 41 423,76710 448,16096
   Karadeniz Teknik Üniversitesi Eczacilik Fakültesi MF-3 62 423,59716 443,66729

 13. merhaba.ben lise 4 öğrencisiyim.Ezcacı olma gibi bi fikrim var.eczacı olan bi arkadasşımız bitiren bi arkadaşımız yok mu.bize bi bilgi veren yok mu?
  cevap yazan olursa sevinirim..

  • Aynı cümleyi bana bir kaç kişi söyledi. Ben şu an 11. Sınıf öğrencisiyim. Hedefim hacettepe ecz. Bu cumleyi duyunca önce biraz korkmuştum. Ama düşününce boyle bir seyin olmasinin mümkün olmayacağı kanısına vardkm. Çünkü bu meslek ne kadar basit görünse de o ilaçlar ve onlarin icindeki o kadar kimyasalı okul okumamış birine sattıramazlar. O riski devlet göze alamaz. Bu yüzden korkum yok şu an. Hepimiz icin en hayırlısı olur umarım. Hayat hep yüzünüze gülsün inşallah.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.