6:32 pm - Perşembe Mart 23, 2017

Ebelik Bölümü Nedir Tanıtımı

Çarşamba, 8 Temmuz 2015, 15:12 | Güncel | 69 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Ebelik bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Ebelik Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Ebelik Bölümü Tanıtımı:

Ebelik programı, ana-çocuk korunması ve tedavi hizmetlerinin yürütülmesinde görev alacak sağlık elemanı yetiştirir. Ebeler kırsal alanda sağlık hizmetlerinde denetici ebe, ziyaretçi ebe olarak. Tedavi kurumlarında doğumhane ve aile planlaması kliniklerinde sorumlu ebe, klinik ebesi veya eğitimci ebe olarak görev alırlar.

Programın Amacı: Ebelik programı ana-çocuk sağlığının korunması ve tedavi hizmetlerinin yürütülmesinde görev alacak sağlık elemanlarını yetiştirir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Ebelik programında temel fen, tıp ve sosyal bilim dersleri ile ebelik meslek dersleri okutulur.Derslerin tüm uygulamaları hastanelerde, doğumevlerinde ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde yaptırılır.

Gereken Nitelikler: Ebelik kızlara açık bir meslektir. Ebe olmak isteyen bir kimsenin sağlık konularına ilgi duyan, insanlara yardım etmekten mutlu olabilen, sorumluluk duygusu güçlü kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Ebelik programını bitiren bir öğrenciye “Ebe” ünvanı verilir. Ebelik, temelde annenin ve çocuğun, genelde ailenin ve toplumun sağlığını korumayı amaçlayan bir hizmettir. Bu hizmet, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerde annenin düzenli izlenmesinden, gerekli bakım ve eğitimin verilmesinden, normal doğumların yapılmasından, normalden sapma durumlarının teşhis edilip sağlık örgütüne sevk edilmesinden, aile planlaması eğitimi ve uygulanmasından, 0-6 yaş grubu çocukların büyüme ve elişmelerinin izlenmesi ve aşılarının yapılmasından, genel sağlık kuralları, beslenme, ilk yardım, aşı, bulaşıcı ve sosyal hastalıklardan korunma ve savaşla ilgili konularda bireye, aileye, topluma sağlık eğitimi verilmesinden, sağlık hizmetlerinde kullanılan sayısal verilerin toplanmasından sorumlu bir meslektir. Ebenin temel görevi, bireyin, ailenin ve toplumun sağlığını koruma, yükseltme ve sürdürmedir. Ebeler, koruyucu sağlık hizmetlerinde çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde ve sağlık hizmetlerinin sosyalleştirildiği bölgelerde ve tedavi edici sağlık kurumlarında, doğumevleri ve hastanelerin doğum kliniklerinde görev alabilirler.

Çalışma Alanları: Ebeler, kırsal alana sağlık hizmetlerinde denetici ebe, ziyaretçi ebe olarak; tedavi kurumlarında, doğumhane ve aile planlaması kliniklerinde sorumlu ebe veya klinik ebesi, eğitimci ebe olarak görev alırlar.

Ülkemizde ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerinin etkin biçimde götürülmesinde iyi yetişmiş ebeye ve ebelik hizmetlerinde denetime ihtiyaç vardır. Sağlık hizmetlerinde sosyalleştirme çalışmalarının yaygınlaşması ile mezuniyetten sonra ebelerin bu alanlarda iş bulma olanakları geniştir.

Ebelik Nedir, Ebelik Ne İş Yapar, Ebelik Maaşları, Ebelik İş İmkanları, Ebelik İş Çalışma Alanları, Ebelik Mesleği Hakkında Bilgiler, Ebelik Bölümünün Geleceği, Ebelik Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Ebelik Bölümü Tercih Edilir mi, Ebelik Tanıtımı, Ebelik Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Ebelik Mezunları Ne İş Yaparlar , Ebelik Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Ebelik İş Bulma Durumu

> Ebelik Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

69 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ebelik Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. ipek dedi ki:

  Arkadaşlar ebelik ygs ile iki yıllık mı

  • gülşen dedi ki:

   mf3ten de alıyor 4 yıllık. yüksekokullar ygsden alıyor 2 yıllığı da 4 yıllığı da var

 2. fatih dedi ki:

  gelir gelir kafani yorma siralamasi duşuk ebelik bolumunn

 3. Fatma dedi ki:

  Merhaba. Benim ygs 2 puanım 277 sıralamam 239 bin okuldanda 47 puan geliyor ebelik tutar mı

 4. Hurisiman dedi ki:

  merhaba benim okul puanımla birlikte 322 puan oluyor sıralamam 259000 bana bu sene bir ebelik gelir mi devlet üniversitesi lütfen yardımcı olun

 5. gamze dedi ki:

  Ben gamze meslek lisesinde okuyorum..Universite için ebelik düsünüyorum kız meslek lisesinde okuyorum suan bilgisay böLümüyüm.. saglık alanını seçe bilirmiyim acaba ebelik için ünüversitede??? Bilgi verir misiniz..

 6. inci dedi ki:

  Hemsirelik mi dbelik mi daha iyi bolum

 7. Hayal dedi ki:

  Merhabalar hocam ben üniversite mezunuyum ama hayalim ebe olmak bu yıl tekrar ygs ye hazırlanıyorum ama istanbulda bir Üniversite istiyorum suanda netlerim mat 15 ve 22 arası türkçe 20 ve 33 arası sosyal 20 ve 30 arası fenede yeni basladım ygs ile kazanabilirmiyim lütfen bana yardım edermisiniz kolay gelsin iyi geceler hocam

 8. umay dedi ki:

  Zonguldak kırşehir filan yazdysan hemsirelik gelmistir yazmadysan kesin ebelik gelmistir☺

 9. arzu dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar benim ygs2 sıralamam 159 bin sizce hemşirelik veya ebelik gelme ihtimali var mı?

Yorum Yazın