4:42 pm - Çarşamba Mart 22, 2017

Dünya Nasıl Oluştu

Pazartesi, 19 Eylül 2016, 19:54 | Sizden Gelenler | 22 Yorum

Dünya Nasıl Oluştu Kısaca Bilgi, Dünya Oluşumu Nasıl meydana Geldi

Dünya ilk oluştuğunda yoğun ve sıcak bir gaz bulutuydu. Bu gaz bulutu zamanla hızlı bir şekilde dönerek soğumaya başladı. Soğuyan ve sürekli dönen gaz bulutu zamanla dünyanın şu anki elips şeklini aldı. Bu şekilde iç içe geçmiş sıcaklık farkları oluştu. Dünya’nın oluşum süreçleri farklı jeolojik zamanlarda gerçekleşmiştir.

Dünyamız ortalama 4 buçuk milyar yaşındadır. Oluşum süreci içerisinde farklı birçok evreyi yaşamıştır. her dönemde farklı canlılar ve farklı iklim tipleri görülmüştür. Dünya’nın oluşumunu ve kayaç yapılarını inceleyin jeoloji uzmanları Dünya’nın geçirdiği evreleri ve ortalama yaşını hesaplarken kayaçlardan ve tortul tabakalardan faydalanır. Jeolojik zamanlar ilkel zaman, birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü zaman olarak sınıflandırılabilir.

İlkel zaman 4 milyar yıl sürmüştür ve günümüzden altı yüz milyon yıl önce sona ermiştir. Bu dönemde tek hücreli canlılar oluşmuş, kıta çekirdekleri meydana gelmiştir.

Birinci zaman günümüzden 225 milyon yıl önce sona ermiştir. 370 milyon yıl sürdüğü varsayılır. Kaledonya ve Hersinya kıvrımlarının bu dönemde oluştuğu tahmin edilir. Karbon ve kömür yatakları da bu dönemde meydana gelmiştir. Sularda balıklara benzer ilk canlılar oluşmuştur.

İkinci zamanda iklimler oluşmuştur. Kimmeridge ve Avustrien kıvrımları oluşmuştur. 160 milyon yıl sürmüştür.

Üçüncü zaman günümüzden 2 milyon yıl önce bitmiş ve 60 milyon yıl sürmüştür. Kıtalar birbirinden ayrılarak günümüzdeki şeklini almıştır. Linyit kömürünün havzası bu dönemde oluşmuştur. Memeli canlılar bu dönemde ortaya çıkmıştır. İklimler ve bitki örtüleri bu dönemde şekillenmiştir.

Dördüncü zaman bizim için en önemli zaman dilimidir. Çünkü bu dönemde insan ırkı ortaya çıkmıştır. Günümüzden iki milyon yıl önce başlamıştır ve günümüzde de devam etmektedir. Büyük iklim değişiklikleri bu dönemde yaşanmıştır. Buzul çağının sonuyla dünya iklim dengesi yeniden şekillenmiş ve bugünkü halini almıştır.

Dünya Nasıl Oluştu Kısaca Bilgi Aktardık

22 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Dünya Nasıl Oluştu"

 1. Melis dedi ki:

  Bu dünya keşke oluşmasaydı ben marsa gitmek istiyorum. Sıkıldım buradan :(

 2. Miyase dedi ki:

  Bu ne süper anlatmışsınız dünyayı seviyorum.

 3. Miyase dedi ki:

  Biz kısa dedik dünya kadar yazı

 4. einstein dedi ki:

  Bence biraz daha kozmik olmayan bilgiler verilmeli

 5. Anonim dedi ki:

  Bu kısa bilgi değil

 6. ceyda faydalı dedi ki:

  çok teşekkür sunumumu inşallah güz anlatıcahım bu paragrafı yazanlara çok teşekkür edirim herkese tavsiyem bu paragrafları okumaları çok teşekkür ederim

 7. Nursunay karakuş dedi ki:

  Dünya nın günwşten koparak oluştuğunundüşünenlerde var büyük bir patlama sonusu olştuğunu düşünenlerde bu patlamanın ismi de bigbeng (okunuşunu yazdm) teorisidir bu teorilerden en çok mantıklı olarak düşünülen bigbeng dir bnm edindiğim bilgilere göre dünya ilk başta bir gaz ve toz buşutuydu kendi ekseni etrafında dönmesi sonusu büyümeye başladı şu anda da hala büyüdüğünü düşünen bilim insanları var….. Umarm yardımcı olurum bnde ödevimi yapmak için siteden siteye dolaşıyorum edindiğim bilgileri size aktarmaya çalışıyorm

 8. yağmur dedi ki:

  teşekkür ederim sizin sayenizde ödevimi bitirdim

 9. ali dedi ki:

  dünya ne harika bise

 10. mehmet maral dedi ki:

  Dahah ne müçzler olcak evet çok güzel anlatın biz dinlyoruz

 11. Nisanur Geyik dedi ki:

  Ne güzel dünya

 12. Nisanur Geyik dedi ki:

  Dünya çok güzel

 13. Nisanur Geyik dedi ki:

  Dünya bayabaya değişmiş

 14. yarak dedi ki:

  çok uzun biz kısaca dedik şerefsizller

 15. elif sıla dedi ki:

  nolur bana dunya nasıl olustunun cevabını verin

 16. meliha dedi ki:

  Dünyanın nasıl oluştuğunu gerçekten çok merak ediyorum.

Yorum Yazın