Dolaşım Sisteminin Sağlığı

Dolaşım sisteminin sağlığı nedir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Vücudumuzdaki tüm sistemlerin arasında bir uyum ve denge vardır. Vücudumuzdaki organların sistemli ve doğru bir şekilde çalışabilmesi için dolaşım sisteminin de işlevleri oldukça fazladır. Kalp ve damarlarda meydana gelen hastalıklar diğer doku ve organlara da zarar verebilir.

Hava kirliliği ve sigara dolaşım sisteminin sağlığını olumsuz yönden etkileyen en önemli dış etmenlerdir. Sigaranın içinde bulunan nikotin maddesi damarların iç çeperinde birikir ve dolaşım sisteminin görevlerini gerçekleştirmesini zorlaştırır.

Dolaşım sisteminin sağlığını bozan bir diğer madde alkoldür. Alınan alkol sonucunda damarların esnekliği deforme olur ve damarlar alkol sonucunda genişler bu durumun sonucunda da dolaşım sistemi yavaşlar.

Dolaşım sisteminin görevlerini yerine getirememesi sonucunda bir çok dolaşım sistemi hastalıkları meydana gelmektedir. Dolaşım sistemi hastalıkları; kalp krizi, tansiyon, kalp romatizması, damar sertliği, varis, damar tıkanıklığı hastalıklarıdır.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte dolaşım sistemi hastalıklarının da çeşitli yöntemlerle tedavileri bulunmuştur. Dolaşım sistemi hastalıkları; anjiyo, kalp pili, kalp nakli, baypas gibi teknikler ile tedavi edilebilir.

Dolaşım sisteminin sağlığı korumak için nelere dikkat etmeliyiz;

– Beslenmemize dikkat etmeliyiz ve dengeli beslenmeliyiz.

– Bol bol spor yapmalıyız çünkü hareketsizlik damarların tıkanmasına neden olmaktadır.

– Yağlı yiyecekleri çok sık tüketmemeye dikkat etmeliyiz.

– Sigara, damarların tıkanmasına neden olmaktadır bu nedenle sigara içmemeliyiz ve sigara içilen ortamlardan uzak durmalıyız.

Dolaşım Sisteminin Sağlığı ve Hastalıkları Dolaşım Sisteminin Sağlığı İçin Nelere Dikkat etmeliyiz Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.