Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Temmuz 2018

Doğu Anadolu Bölgesindeki Platoların İsimleri

Doğu-Anadolu-Bölgesi-haritaÜlkemiz coğrafi konumu açısından oldukça önemli ve stratejik bir noktada bulunmaktadır. Bu nedenle de ülkemizin her bölgesi kendisine özgü coğrafi özelliklere ve iklim özelliklerine sahiptir. Bu özgünlük her bölgemizde bulunan yer şekillerinin, tarım ürünlerinin, ticari faaliyetlerin de farklı olmasını sağlamaktadır.

Türkiye; Marmara Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Ege Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi olmak üzere yei bölgeden meydana gelmektedir. Her bölgenin kendisine özgü özellikleri ve dolayısıyla da yer şekilleri vardır. Bu yazımızda sizlere Doğu anadolu Bölgesindeki platolar hakkında derlediğimiz bilgileri sunacağız.

Doğu Anadolu Bölgesinin yeryüzü özellikleri itibari ile oldukça fazla platosu bulunmaktadır. Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan platolar Aras ve fırat nehrinin kolları tarafından parçalanan platolardır. Türkiye’nin en büyük platosu ise Doğu anadolu Bölgesinde bulunan Erzurum-Kars platosudur.

Doğu Anadolu Bölgesinde platoların yanı sıra ovalar da bulunmaktadır ve Doğu Anadolu Bölgesi ovaları volkanik ovalardır ve bu ovalar ülkemizin en önemli ve değerli otlak alanlarıdır.

Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir diğer plato Murat platosudur. Bu plato Murat nehrinin kolları tarafından parçalara ayrılmıştır. Murat bölgesi alanının önemli otlak alanı olmasının temel nedeni bu alanın volkanik bölge olmasından dolayı yeşil alanların oldukça verimli olmasıdır.

Platolar aynı zamanda tarım arazileri olarak da kullanılmaktadır. Ancak platolar yerleşim faaliyetleri için uygun değildir bu nedenle de platolar tenha yani ıssız yerlerdir. Yüksek bölgeler olan platolar kış mevsiminde yükseltiden dolayı oldukça soğuk olmaktadır. Platolar ulaşımı engelleyen alanlar değildir. Tarım faaliyetleri genellikle yükseltisi az olan platolarda yapılır ve buralarda kuru tarım yöntemi kullanılır. Ayrıca platolar yüzey suları bakımından oldukça fakirdir.

Doğu Anadolu Bölgesindeki Platolar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz