Doğru ve Gerçek Arasındaki Fark Nedir

Doğru ve gerçek nedir, doğru ve gerçek arasındaki fark nedir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Doğru ve gerçek kavramları sık sık birbirleri ile karıştırılır. Bu yazımızda doğru ve gerçek kavramlarının üzerinde duralım;

Genel olarak düşüncede yer alan ve düşünülen obir şeyin mevcut olarak görülmesi yani var olması durumuna gerçek adı verilmektedir. Yani bir durum, olgu ya da olay hem düşüncede hem de düşünce dışında vardır.

Düşüncede var olan ve düşünülen bir şeyin akla uygun olması ise doğru kavramını açıklamaktadır.

Bilimsel literatüre bakıldığında doğru kavramı teori kavramı ile eş değerdedir. Doğru kavramı, değişebilir, tartışmaya açıktır ve yanlışlanabilir ancak gerçek kavramı sabittir, tartışmaya açık değildir ve değişemez.

Eğer ortaya doğrulanabilir bir iddia atılmış ise o iddia ispatlanmak için mantıklı kanıtlarla desteklenmelidir. Bu durum için birden fazla kanıt getirilebilir.

Gerçek ise tektir. Fakat gerçek aranırken ortaya atılan doğrular tamamen kanıtlanabilir bir özellikte değildir. Bu bağlamda doğru ve gerçek iç içe girmiştir. Eğer gerçek doğru ortaya konulmazsa gerçeğe de ulaşılamaz. Doğruyu bulmak gerçeğe ulaşmanın bir basamağıdır.

Doğru ve Gerçek Arasındaki Fark Nedir Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.