Doğayı Oluşturan Unsurlar

Doğayı oluşturan 4 temel ortam konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

İnsanların yaşadıkları süre zarfı içinde yakından ilişkili olduğu doğayı oluşturan 4 temel unsur bulunmaktadır. Doğayı oluşturan doğal unsurlar; atmosfer, biyosfer, litosfer ve hidrosferdir.

Atmosfer (Hava Küre): İnsanların yaşadığı yerin etrafını çevreleyen gaz ve buharlardan meydana gelen katmana atmosfer denmektedir. Atmosfer, yer çekimi sayesinde durmaktadır. Ayrıca dünyamız dünya dışında etkilenen yanardağ gibi olaylardan da etkilenmiştir.

Biyosfer (Canlılar Küresi): Dünya üzerinde canlıların yaşadığı 0-20 km arasındaki kalın tabakaya coğrafya biliminde biyosfer adı verilmektedir. Biyosferde, hava, toprak, su ve kaya gibi maddeler vardır ve bu nedenle burada canlı yaşamları gerçekleşmektedir.

Litosfer (Taş Küre): Yerkürenin en dışında bulunan kata litosfer adı verilmektedir. Karalarda 35-40 km kalınlığına ulaşırken deniz ve okyanuslarda ise 8-12 km kalınlığında görülmektedir.

Hidrosfer (Su Küre): Gezegende yer alan tüm okyanusların, göllerin, akarsuların ve diğer tüm su kaynaklarının yer aldığı katmana hidrosfer adı verilmektedir. Hidrosfer; yeryüzünün %71 kısımlık alanını kaplamaktadır. Hidrosfer’in %97’lik kısmı tuzlu sular ve okyanuslar kaplarken %3’lük kısmı ise tatlı sular kaplamaktadır.

Doğayı Oluşturan Doğal Unsurlar Doğayı Oluşturan Unsurlar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.