Doğanın Önemi İle İlgili Yazı

Doğanın önemi ile ilgili yazı hakkında bilgi kısaca

Doğa tüm canlılara verilmiş bir hediyedir. Doğa olmadan ne canlı yaşamı ne insan yaşamı mümkün olabilirdi. İnsanların soluyacağı bir havai yaşayacağı bir dünya olmazdı.

Çevremizde gördüğümüz hava, toprak, ağaç, çiçek, kedi, köpek vb. tüm varlıklar doğayı oluşturmaktadır. İnsanların ve canlıların hayatını devam ettirebilmesi için doğa olmazsa olmazdır. Tüm canlıların yaşaması için gerekli koşullar doğada sağlanır. İnsan için hayati önem taşıyan doğa, insanlardan hak ettiği değeri göremez. Çevre insanlar tarafından kirletilmekte ve dünya yaşanmaz hale getirilmektedir. İnsan yaşamı için bu kadar öneme sahip olan doğanın en büyük düşmanıdır.

Doğa tüm canlıları kucaklar ve ihtiyacı olan her şeyi canlılara verir. Buna karşılık insanlara düşen en büyük görev de doğayı korumak ve gelecek nesillere problemsiz aktarmaktır.

Doğanın Önemi İle İlgili Şiirler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

37 yorum

 1. DOĞANIN YAŞAM ÇIĞLIGINA KULAK VER

  Üzerinde yaşadığımız dünyanın milyonlarca yıllık bir geçmişi olduğunu biliyoruz. İnsanlığın geçmişi de dünyanın geçmişi kadar olmasa bile yine binlerce yılla ifade edilebilir. Bu yaşlı dünyamızı son yüz yıl içerisinde biraz da insanlar yaşlandırmıştır. Bencilce, hoyratça doğal dengeler bozulmuş, insanlığın dışındaki canlıların hayatı hiçe sayılmıştır.
  Mevsimlerin akışıyla ilgili atalar sözler söylemiştir, şu mevsimde şöyle yağış olur, bu mevsimde böyle soğuk olur gibi. Oysa şimdi öyle mi? Doğa bizi şaşırıyor mu? Yoksa biz doğayı küstürdük mü? Ne kışlar kışa benziyor, ne baharlar bahara. Yağmurlar sele dönmüş, dolu yağışları taşa. Kışlarla sonbaharlar bir birine karışmış. Bir taraftan aşırı yağışlar toprağı alıp götürürken bir yerlere doğru, diğer taraftan kuraklık ve susuzluk kendini gösteriyor.
  Yüzlerce çeşidi bulanan hayvanların yaşam alanları ellerinden alınıyor, ağaçların yerleri sözüm ona modern yaşam alanlarına çevriliyor. Bülbülün altın kafeste değil de ağacın dalında daha mutlu olabileceği hiç düşünülmüyor. Sürekli çalışan arılar, karıncalar, bir avuç çamurdan kendine lüks bir konut yapmaya çalışan kırlangıçlar sanki kimseyi ilgilendirmiyor.
  Sanki bu dünya sadece insanlara bahşedilmiş, sadece onlara özgürlük var, diğer bütün canlılar sanki tek insanlar için yaşıyor. Oysa Allah insanlara bu dünyanın nimetlerini bahşederken, bir karıncayı bile incitmeyeceksin demiş. Doğa çok hassas bir teraziyle ölçülmüş, dengeler kurulmuştur, terazinin bir kefesinden alıp öbür kefesine bir şeyler koyarsanız dengeler bozulur, aklı olan insan bunu bilir.
  Ey insan oğlu, yaşadığın dünyaya nasıl sahip çıkacağını bilmek için alim olmaya gerek yok. Sadece meyvesini yediğin ağacın dalını kırma, bir ağaç dikmek yerine gidip bir ağaç kesme, ormanda yaşayan canlının yaşam alanın elinden alma, atmosfere zarar veren kimyasallardan uzak dur. Her şey benim içindir deme, unutma ki ağaçlar, otlar, çiçekler, böcekler, balıklar ve kuşlar, bütün canlıların kendi doğasında yaşamaya hakkı vardır. Ona saygı göster yeter.

  Edip AKTAŞ
  02/10/2014

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.