Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ocak 2018

Diyarbakır’ın Nesi Meşhurdur

Diyarbakır’ın Nesi Meşhur

Diyarbakır denince hiç şüphesiz aklımıza dev surlar gelir. Diyarbakır surları oldukça meşhurdur.

Aynı şekilde Diyarbakır karpuzu da ülkemizde ün salmış önemli lezzetlerden bir tanesi. Bununla birlikte Diyarbakır’ın simgelerinden Malabadi Köprüsü’nü de anmadan geçemeyiz elbette.

Diyarbakır’ın doğal ve tarihi güzellikleri sadece bunlarla sınırlı da değil. Bulunduğu coğrafya dolayısıyla Diyarbakır pek çok tarihi, kültürel ve doğal yapıya da ev sahipliği yapıyor.

Ergani bakırı, Meryem Ana Kilisesi, Sarı Saltık Türbesi, Hilar Kayalıkları, Cermik Kaplıcası, Behrampaşa Camii, Diyarbakır’ın tarihi sokakları ve Diyarbakır kültürünün özgün halkoyunu Delilo önemli eserler arasında yerini almaktadır.

diyarbakır

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anan guzel mi dedi ki:

  Olum kerhanesi fln da diyolar hirsizi kerhanesi fln ?

 2. husamettin kuday dedi ki:

  Sevgili arkadasim diyarbakir ri anlatinca ilk başta diyarbakir bir şehit ve evliya diyaridir Hz süleyman ve şehit 18 arkadaslari bu bir iki ulu cami dort minare bu bes tarihi surlari eşsiz lezetli vemekleri karpuzu ve sabah ceger kebabi sonra tabiki ongozlu kopru da diyarbakiri anlatsak sayfalar yetmez hele hele tarihi sayfaniz yetmez conku diyarbakiri anlatan onbes kitap yazilmiş ama daha keşin ilk yerleşimine tam bir bilgi netleşmemiş sanırım tabi buyle hafizamda kalmiş saygı ve selamlar.

 3. şadiye dedi ki:

  ben diyarbakırlıyım

  1. senem dedi ki:

   Bu aralar olmasa da, normalde Diyarbakır’ın ciğeri ve kadayıfı meşhurdur. Yemek için gidiyorsanız mutlaka dağ kapı ciğercisi ve kadayıfçı sıtkı ustaya uğrayın derim.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları