Diyarbakır’ın Nesi Meşhurdur

Diyarbakır’ın Nesi Meşhur

Diyarbakır denince hiç şüphesiz aklımıza dev surlar gelir. Diyarbakır surları oldukça meşhurdur.

Aynı şekilde Diyarbakır karpuzu da ülkemizde ün salmış önemli lezzetlerden bir tanesi. Bununla birlikte Diyarbakır’ın simgelerinden Malabadi Köprüsü’nü de anmadan geçemeyiz elbette.

Diyarbakır’ın doğal ve tarihi güzellikleri sadece bunlarla sınırlı da değil. Bulunduğu coğrafya dolayısıyla Diyarbakır pek çok tarihi, kültürel ve doğal yapıya da ev sahipliği yapıyor.

Ergani bakırı, Meryem Ana Kilisesi, Sarı Saltık Türbesi, Hilar Kayalıkları, Cermik Kaplıcası, Behrampaşa Camii, Diyarbakır’ın tarihi sokakları ve Diyarbakır kültürünün özgün halkoyunu Delilo önemli eserler arasında yerini almaktadır.

diyarbakır

4 yorum

  1. Sevgili arkadasim diyarbakir ri anlatinca ilk başta diyarbakir bir şehit ve evliya diyaridir Hz süleyman ve şehit 18 arkadaslari bu bir iki ulu cami dort minare bu bes tarihi surlari eşsiz lezetli vemekleri karpuzu ve sabah ceger kebabi sonra tabiki ongozlu kopru da diyarbakiri anlatsak sayfalar yetmez hele hele tarihi sayfaniz yetmez conku diyarbakiri anlatan onbes kitap yazilmiş ama daha keşin ilk yerleşimine tam bir bilgi netleşmemiş sanırım tabi buyle hafizamda kalmiş saygı ve selamlar.

    • Bu aralar olmasa da, normalde Diyarbakır’ın ciğeri ve kadayıfı meşhurdur. Yemek için gidiyorsanız mutlaka dağ kapı ciğercisi ve kadayıfçı sıtkı ustaya uğrayın derim.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.