Diyarbakır Nüfusu

Diyarbakır TÜİK Son nüfusu sayımına göre toplam nüfusu ne kadar … 2017 2018 yılı Diyarbakır nüfusu açıklandı. Aşağıdan Toplam Diyarbakır nüfusu ve Diyarbakır hakkında bilgilere göz atabilirsiniz.

Diyarbakır İli Hakkında Bilgi ve Şehrin Nüfusu

Diyarbakır Nüfusu : 1.592.167

diyarbakır

Diyarbakır konum olarak ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alır. Şehir dünyanın en eski şehirlerinden biri olması açısından tarihi bir özellik taşır.

Karasal bir iklime sahip olan Diyarbakır’ın yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçer. Şehir, zaman zaman -20 dereceyi görür. Ancak dağların uzantısı sebebi ile kışları Doğu Anadolu’dan sıcak geçer.

Yöre pek çok leziz yemek ile ünlenmiş kültürel bir mutfağa sahiptir ayrıca Diyarbakır dendiğinde akla ilk önce meşhur Diyarbakır karpuzu gelir. Silvan ilçesinde bulunan Artuklulardan kalma Malabadi köprüsü ve Diyarbakır Kalesi şehrin en önemli mimari eserlerindendir.

Şehirde 1978’de Ankara Üniversitesi bünyesinde kurulan Dicle Üniversitesi yüzölçümü açısından Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden bir tanesidir. Şehir aynı zamanda Ziya Gökalp, Cahit Sıtkı Tarancı gibi büyük edebiyatçıların doğduğu yerdir.

Merak edip görmek isteyenler için ilin ulaşımı havayolu, karayolu ve tren yolu ile sağlanabilmektedir.

Diyarbakır Nüfusu : 1.592.167

Diyarbakır Nüfusu 2017 2018 ve Diyarbakır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.