Diş Çeşitleri ve Görevleri

Diş Çeşitleri ve Görevleri Nelerdir Kısaca Bilgi

Bu yazımızda öğrencilerimize diş çeşitleri nelerdir ve dişlerin görevleri hakkında kısa özet bilgi aktaracağız.

Diş Apse

Kesici Dişler: Alt ve üst çenedeki dişlerdir. Üst çenedeki dişler 9-10, orta ve alt çenedeki dişler 6-7 mm genişliğindedir. Besinleri parçalamaya yarar.

Köpek Dişleri: Çenemizin sağ üst ve sağ altında; sol üst ve sol altında olmak üzere 4 adettir. Besinleri koparmaya yarar.

Azı Dişleri: Köpek dişlerinin arkasında kalır. Yapısal açıdan birbirinden farklılardır. Bir çenenin üzerinde 4 küçük, 6 büyük azı dişi vardır. Çiğneme ve kenetlenme göreviyle kullanılır. Bu görevi yürütmek amaçlı oluşmuş tümsekcikler vardır. Bunlara “tüberkül” denir. 4 küçük, 5 büyük tüberkül bulunur.

Yirmi Yaş Dişleri: İnsanlar büyüdükçe çene kemikleri küçülür. İnsanların gelişmesinin doğal bir sonucudur. Ancak bazen çenenin daralmasından kaynaklı çıkan dişler insanda ağrı yapabilmektedir. Bu dişlere yirmilik diş de denir. Kimi zaman tam olarak çıkan bu dişler bezen çeneye yarım gömülü olarak kalabilmektedir.

Diş Çeşitleri ve Görevleri Hakkında Düşüncelerinizi ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

45 yorum

 1. Dişlerin görevleri nedir?
  – Dişler sindirim sisteminin bir parçasıdır, besinlerin koparılmasını ve ezilip parçalanmasını sağlarlar.
  – Konuşmaya yardımcı olurlar, seslerin doğru bir şekilde çıkmasını sağlarlar.
  – Estetik fonksiyonları vardır, dişler bir insanın görünümüne büyük katkıda bulunur.
  – Dişler, etrafındaki destek dokuları korur ve gelişmelerini sağlar.

  Dişler görevlerine göre farklılaşmıştır. Dişlerimiz görevlerine göre;
  * Kesici dişler
  * Köpek dişleri
  * Azı dişleri
  olmak üzere üçe ayrılır.
  Kesici dişler: Ağzımızın ön tarafında bulunan dişler, kesici dişler olarak adlandırılır. Kesici dişler, yiyecekleri keserek koparmaya yarar.
  Köpek dişleri: Kesici dişlerin hemen yanında yer alan dişler, köpek dişleri olarak adlandırılır. Keskin ve sivri uçlara sahip köpek besinleri koparıp parçalamaya yarar.
  Azı dişleri: Ağzımızın en arkasında yer alan büyük dişler ise azı dişleri olarak adlandırılır. Azı dişleri, geniş yüzeyleri sayesinde besinleri ezip öğütmemizi sağlar.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.