Diplomatik Nedir

Tarih bilimi insanların, ülkelerin geçmişi ve geçmişindeki tüm olaylar hakkında araştırmalar yapar ve insanlara bir çok yeni bilgiler üretir. Tarih biliminin yardım aldığı alanlardan birisi olan diplomatik nedir tanımı konusunda sizlere açıklama yapacağız.

Diplomatik alanı tarih bilimine fazlasıyla yardımcı olmaktadır. Tarihi araştırmalarda tarihe büyük bir ışık saçan diplomatik; incelenen dönemlere ait fermanları, beratları ve çalışma yapılan döneme ait olan yazışmaları inceleyen alandır. Bu alan “Siyaset bilimi” olarak da isimlendirilmektedir.

Tarihte Hititlerin Mısırlılar ile yaptığı savaş sonrasında imzaladıkları ve ilk yazılı antlaşma olarak tarihe geçen Kadeş antlaşması ile diplomatik alanda çalışmalar başlamıştır çünkü bu antlaşma ile tarihte antlaşmalar imzalanmıştır ve diplomatik bilimi alanında da çalışmalar başlamıştır. Bu alan sayesinde de dönemlere ait yazılı siyasi belgeler incelenerek o dönemlere ait kültürel, siyasi, dini, ekonomik v.b gibi alanlarda bir çok bilgi gün ışığına çıkmaktadır ve geçmiş aydınlatılmaktadır.

Diplomatik Nedir Kısaca Tanımı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın 

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.