Dilin Önemi İle İlgili Kompozisyon

Dilin Önemi hakkında kompozisyon, dilin önemi ile ilgili kompozisyon örnekleri kısa ve uzun

Dilin Önemi Kompozisyon

Dil bir milletin tarih sahnesine çıktığı andan itibaren varlığını göstermeye başlar. Toplumun içinde bulunduğu durum, toplumun karşılaştığı kültür ve medeniyetler, toplumun yaşayış tarzı ve ihtiyaçları dilin gelişimini etkiler. Dil var olduğu toplumun içindeki insanlar ile bir bütündür onları etkiler ve onlardan etkilenir.

Dil, bir milletin var oluş göstergesidir. Dilini kaybetmeye başlamış olması o toplumun yok olmaya başladığını gösterir. İnsanlar tarih boyunca hem toplum içerisinde birbirleriyle hem de başka toplumlarla sürekli etkileşim halinde olmuşlardır. Bu nedenle dil karşılaştığı tüm uygarlıkların izlerini taşır.

Dil aynı zamanda yaşayan bir canlıdır. Her dil doğar, gelişir, değişikliğe uğrar ve bazı kelimeleri yok olarak kullanılmamaya başlar. Hatta dünya üzerinde toplumların yok olmasıyla kullanılmamaya başlayan diller de vardır. Dilin varlığı ve gelişimi o dile ait olan edebiyatı da doğrudan etkiler. Zengin bir dil yapısına sahip olan ülkelerin edebiyatları da zengindir. O dilde yazılan eserler zevkle okunur ve geleceğe kalır.

Günümüzde ne yazık ki dile gerektiği kadar önem verilmemektedir. Özellikle gençler arasında dil bozulmalara uğramış ve yozlaşmaya başlamıştır. Gençler Türkçe kelimeler yerine yabancı kelimeleri kullanmayı marifet bilmeye başlamışlardır. Bu da dilimizin güzelliğini olumsuz etkilemektedir. Kelimelerin kısaltılarak yazılması ve okunması da dli olumsuz etkileyen unsurlardandır. Toplumun varlığı açısında büyük önem taşıyan dilimize gereken değeri vermeli onu her zaman doğru ve güzel şekilde kullanmaya çalışmalıyız.

Dilin Önemi İle İlgili Kompozisyon Hakkında Düşüncelerinizi Aşağıdan Hızlıca Paylaşabilirsiniz.

39 Yorum Yapılmış “Dilin Önemi İle İlgili Kompozisyon

 1. merhaba ben rihanna. Türkiye deki hayranlarım için Türkiye ye gelicem. ama bu gizi tutulucak.sizinle özel buluşacağım. buluşma tarihi ve yeri:
  Bazaar AVM/Sancaktepe 6/05/2017 1:30 pm
  gelirseniz beni çok mutlu edersiniz.

 2. Sınavda bun konuyla ilgili çıkacakmış bende bu kompozisyondan aklımda kalanları yazacağım

  1. sana bir söz sınavda yazarsın “Milletimiz diğer dilleri konuşmak marifet sanıyor halbuki türkçe konuşmak marifettir…

 3. ben de beğendim güzel olmuş paragraf geçişleri biraz sıkıntılı geri kazanda hiç bir sıkıntı yokkk

 4. sara adam ol aklını alırım düzgün konuş nesini sevmedin kompozisyonun fıstık gibi kompozisyon kör gibi okuduğun için beğenmemişindir neyse adam akıllı konuş tamammı

 5. benim selin şekerci hayranlarım için set adresimi vercem gelmek isteyen gelsin cumartesi ordayız yer Seniha Sultan Ev: Kadıköy-Yoğurtçu Parkı. Kurbağalı Dere’nin hizasında deniz kenarı bir ev…(park içi)
  Müfit Cafe: Kadıköy-Moda (Moda Parkı Yanı) confused ifade simgesi
  Selim Tekne: Kalamış Marina

 6. güzel bir kompozisyon ancak bu sadece dilin önemini belirtiyor ben tarihinde önemini istiyorum

Bir Cevap Yazın

Top