Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Nisan 2017

Deyim Nedir Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Deyim Nedir Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Gerçek anlamları dışında ifadeleri zenginleştirmek amacıyla kullanılan, iki ya da daha fazla sözcükten meydana gelen kalıplaşmış söz dizilerine deyim adı verilmektedir.

Deyimler, en az iki kelimeden meydana gelirler ve anlatımı daha zengin ve süslü bir hale getirmek için kullanılırlar ve deyimler zaman zaman dinleyicileri ya da okuyucuları mantık açısından düşündürebilir.

Deyimler Nasıl oluşmuştur?

Nasıl atasözleri atalarımızdan bize kalan birer miras ise deyimler de atalarımızdan bizlere kalan birer mirastır. Deyimler ilk oluştuklarında bir kişi tarafından oluşturulmuştur. Anlamsal ve dil özellikleri yönünden ve yaşanılan hal ve hareketleri karşıladıkları görüldükçe bu söz grupları kalıplaşarak halk arasında benimsenmiştir.

Yani kısacası deyimler de tıpkı atasözleri gibi halka mal olmuş ve halk tarafından meydana getirilen ancak oluşturulduğu gün belli olmayan kalıplaşmış sözlerdir. Ancak halk için bu deyimlerin ne zaman oluşturulduğu pek de önemli değildir.

İnsanlar geçmişten günümüze kadar atasözleri ve deyimleri kullana kullana hangi deyimin hangi olay ve durum karşısında kullanılacağını ezberlemişlerdir ve bir durum karşısında o duruma uygun olan atasözü ya da deyimini dile getirmektedirler.

Deyim Nedir Nasıl Oluşur Konulu Yazımız İçin Yorumlarınızı Hemen Bizlere Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları miraç kandili mesajları