Devletin Vatandaşlara Karşı Sorumlulukları Nelerdir

odevsec_136318664292Sınırları belirli olan ve adı “devlet” olan siyasi yapılanmanın devlet özelliği kazanması için temel unsurları öncelikle bayrak, milli marş ve bağımsızlıktır sonrasına ise bir devleti devlet yapan o bölgede yaşayan halktır çünkü halk olmaz ise devletin de olmasının bir manası yoktur.

Bir devlette vatandaşların devlete karşı görev ve sorumlulukları varken aynı zamanda devletin de vatandaşlara karşı görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Her iki tarafta üzerine düşen görev ve sorumlulukları gerektiği gibi yerine getirdiğinde ülkede huzur ve refah düzeni sağlanacaktır ve kargaşa ortamının oluşması engellenmiş olacaktır.

Devlet, vatandaşları sayesinde ayakta durarak siyasi ve ekonomik varlığını sürdürebilir bu nedenle de vatandaşların devlete karşı temel görevlerinden birisi vergi vermektir. Bunun akabinde her devletin yönetim biçimleri farklılık göstermekle birlikte her ülkedeki vatandaşların görev ve sorumlulukları da farklılık gösterse de hemen hemen her vatandaş aynı görev ve sorumluluklara sahiptir.

Devletin Vatandaşlara Karşı Sorumlulukları:

  • Öncelikle devlet, ülkenin diğer ülkeler tarafından işgal edilmesini ve parçalanmasını önlemelidir.
  • Devlet sınırları içinde bulunan azınlıklara da kendi vatandaşlarına verdiği hakları vererek kargaşa ortamının oluşmasını engellemelidir.
  • Halka eğitim, sağlık, elektrik, su, adalet ve yol gibi konularda hizmetler vererek halkın yaşam standartlarını yükseltmelidir.
  • Devlet, ülkenin ekonomisini yükseltecek planlar ve çalışmalar yapmalıdır.
  • Vatandaşların can ve mal güvenliğini kanun ve yasalarla sağlamalıdır.
  • Devlet, vatandaşlarının ve ülkesinin menfaatlerini her an göz önünde bulundurmalıdır.
  • Devlet, ülke içinde yaşayan tüm vatandaşların kanun ve yasalar önünde eşit hak ve özgürlüklere sahip olmasını sağlamalıdır.

Devletin Vatandaşlara Karşı Görevleri Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

12 yorum

  1. kısa ve güzel olmuş tam istediğim gibi, yine sayenizde devletin vatandaşa karşı sorumlulukları ödevim bitti. faydalı oldu benim için puanım yüz tam puan size. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.