Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

Deri Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Deri Mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Deri Mühendisliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Deri Mühendisliği Bölümü Tanıtımı:

Programın Amacı 

Deri ve lif teknolojisi programının amacı deri, pamuk ve yünün işlenmesi ile ilgili teknolojiyi geliştirme alanında çalışacak insangücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Deri ve lif teknolojisi programında fizik, kimya, biyoloji ve ekonomi gibi temel derslerden başka lif bitkileri, hayvansal lifler, bitkisel lifler, madensel lifler, sentetik lifler, kürk hayvanları ve yetiştirilmesi, büyükbaş hayvan derilerinin işlenmesi konuları ile ilgili dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Deri ve lif teknolojisi alanında çalışacak kimselerin temel bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, inceleme ve araştırmaya meraklı, yaratıcı kişiler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Deri ve lif teknolojisi bölümünü bitirenlere “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir. Deri ve lif teknolojisi alanında yetişen ziraat mühendisi tarımsal bir ürün olan derinin, hammadde durumundan işlenmiş deri haline gelinceye kadar geçirdiği işlemleri ve ürünün pazarlanmasını planlar; başta deri olmak üzere yün, pamuk ve sentetik liflerin değerlendirilmesine yönelik teknolojilerin geliştirilmesi için araştırmalar yapar.

Çalışma Alanları

Deri ve lif teknolojisi alanında yetişen ziraat mühendisleri özel sektöre ait deri işletmelerinde, kamu sektörüne ait deri ve lif işleme fabrikalarında çalışabilirler.

Deri Mühendisliği Nedir, Deri Mühendisliği Ne İş Yapar, Deri Mühendisliği Maaşları, Deri Mühendisliği İş İmkanları, Deri Mühendisliği İş Çalışma Alanları, Deri Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Deri Mühendisliği Bölümünün Geleceği, Deri Mühendisliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Deri Mühendisliği Bölümü Tercih Edilir mi, Deri Mühendisliği Tanıtımı, Deri Mühendisliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Deri Mühendisliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Deri Mühendisliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Deri Mühendisliği İş Bulma Durumu

> Deri Mühendisliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Mahmut Akın dedi ki:

  Sakın bulaşmayın hayatınızın hatasını yaparsınız iyi söylenen her şey bölüme öğrenci kazandırmak için.

 2. Ahmet Gokden dedi ki:

  Arkadaşlar sakın yazmayın gidin işletme iktisat okuyun . Bölüm o kadar kötü ki öğrenci bulamıyor.

 3. Ahmet dedi ki:

  Deri mühendisliği okuyacağınıza okumayın daha iyi hiç olmazsa 5 seneniz boşa gitmez.İş olanağı yok.

 4. Doğan Yurdan dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar 2011 deri mühendisliği mezunuyum.Deri mühendisliği mezunu arkadaşlarımın yüzde doksanı bu işi yapmıyor sektör mühendislerin çalışmasına uygun değil ve maaşlar çok düşük ayrıca iş yok memur olma şansınız veya akademisyen olma şansınız yok.Diğer deri mühendisleri gibi bende çok pişmanım lütfen bu bölümü yazmadan çok iyi araştırın hayatınızı karartmayın

 5. merve dedi ki:

  deri mühendisi atama durumları nasıl kpss falan?

 6. Behzat Bitlisli dedi ki:

  Türkiye’de sadece Ege Üniversitesi bünyesinde bulunan Deri Mühendisliği Bölümü’nün temeli E.Ü. Ziraat Fakültesi bünyesinde 1960 yılında kurulan “Lif Teknolojisi Kürsüsü” ne dayanmaktadır. İlerleyen dönemlerde bölüm sırasıyla; “Tekstil Maddeleri ve Deri Teknolojisi Kürsüsü”, “Deri ve Lif Teknolojisi Anabilimdalı”, “Deri Teknolojisi Bölümü” ve 1999 yılında Mühendislik Fakültesine bağlanarak “Deri Mühendisliği Bölümü”‘ne dönüştürülmüştür. Bölüm halen ülkemizde, Deri Mühendisliği alanında Lisans ve Lisansüstü düzeyde eğitim veren tek akademik kuruluştur.

  Deri Mühendisliği Bilimi, ana girdisi ve üretim teknolojileri bakımından; biyoloji, histoloji, mikrobiyoloji, biyoteknoloji, kimya, çevre, makine, bilgisayar ve benzeri birçok bilim dalını kapsaması nedeniyle çok disiplinli bir karakter arz etmektedir. Ayrıca; tasarım ve moda konuları da deri mühendisliği kapsamının başka bir boyutunu oluşturmaktadır.

  Deri Mühendisliği bölümünün eğitim hedefi; dünya deri ve deri mamulleri sanayinin ihtiyacı olan yüksek standartlara sahip mühendisleri yetiştirmektir. Bu kapsamda; mamul deri tiplerinin üretimini ve modifikasyonunu gerçekleştirebilen, tüm fiziksel ve kimyasal kontrolleri yapabilen, yeni teknik ve teknolojileri geliştirebilen, modaya uygun yeni ürün tasarımı yapabilen mühendislerin mezun edilmesi amaçlanmaktadır. Ayakkabı tasarımı ve üretimi, deri konfeksiyon konuları da Bölümün ders kapsamındadır.

  Eğitim süresi 4 yıldır. Ayrıca 1 yıl süreli “İngilizce Hazırlık Programı” uygulanır.Deri Mühendisliği eğitimi; Mühendislik Fakültesi temel eğitim prensiplerini kapsayan mühendislik dersleri ile mesleki ders ve uygulamalardan oluşan bir programa sahiptir. Lisans, yüksek lisans ve doktora programları Bologna kriterleri uyarınca düzenlenmiştir. Bir yılı seçmeli yabancı dil ve dört yıl lisans eğitimini içeren program toplam 240 AKTS ve 160 kredi/saatten oluşmaktadır. Temel mühendislik dersleri tüm program içinde %40 dolayında bir paya sahip olup, geri kalan kısım ise mesleki dersler ve uygulamalardan oluşmaktadır. Öğrenciler eğitimlerinin 6. yarıyılı sonunda; deri fabrikalarında, kimyasal madde üreten ve pazarlayan firmalarda, deri konfeksiyon işletmelerinde, ayakkabı fabrikalarında, suni deri fabrikalarında, deri ürünleri tasarımı ve moda kuruluşlarında, AR-GE merkezleri ve laboratuvarlarda 4 hafta süre ile staj yapmak mecburiyetindedir. Bitirme tezlerini araştırma ve incelemeye yönelik hazırlayan öğrenciler, bölümdeki mevcut laboratuvarlardan yararlanmaktadır.

  Türkiye’deki tek, dünya üzerinde ise deri ve ayakkabı sanayine yönelik eğitim veren birkaç akademik kurumdan biri olması sebebiyle, bölüm mezunları yurt içinde ve yurt dışında yüksek iş bulma imkanına sahiptir. Özellikle iyi derecede en az bir yabancı dil bilenler yüksek ücretlerle iş bulabilmektedirler.

  Bu bölüme yurt dışından eğitim için öğrenciler de geldiği için uluslar arası bir bölüm niteliğindedir. Mezunlar sadece deri ve ayakkabı üretiminde değil, aynı zamanda moda ve tasarım alanlarında da kendilerini geliştirerek kariyer yapma imkanına sahiptir.

  Deri mühendisleri Türkiye’deki ve yurt dışındaki; deri fabrikalarında, kimyasal madde üreten ve pazarlayan firmalarda, deri tasarımı ve moda kuruluşlarında, deri konfeksiyon işletmelerinde, ayakkabı fabrikalarında, suni deri fabrikalarında, ar-ge kuruluşları ve laboratuvarlarda ve sektörel danışmanlık firmalarında çalışma olanaklarına sahiptir.

  Ayrıca, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ederek akademik kariyer yapabilmektedir.

Yorum Yaz

e okul