Depremin Nedenleri ve Sonuçları

gölcük-depremiYer altında bulunan yer kabuğu içindeki levahların kırılması sonucunda ani bir şekilde meydana gelen titreşimlerin dalgalar şeklinde yayılıp geçtikleri alanları ve yeryüzünü sarma olayına “Deprem” adı verilir.

Depremin Nedenleri:

Yerkürenin dış bölümünde 70-100 kilometre kalınlığında olan taşküre (Litosfer) bulunmaktadır. Taşküre içinde kıtaları ve okyanusları bulundurmaktadır. Bu taşküre ile çekirdek arasında ise 2.900 kilometre kalınlığında Manto bulunmaktadır.

Bu yer kabuğunda yerküreyi meydana getiren levhalar kırıklı yapı şeklindedir. Bu levhalar zaman zaman birbirlerine çarparlar, sürtünürler ya da birbirlerini sıkıştırırlar. Bu levhaların birbirlerinin üstlerine çıktıkları yerlerde ya da birbirlerine sürttükleri yerlerde deprem olayları meydana gelmektedir. Dünya üzerinde baktığımızda meydana gelen depremlerin hemen hemen hepsi levhaların birbirlerine çarparak birbirlerini zorladıkları levha sınırlarında yani dar kuşaklarda meydana geldiği görülmektedir.

Levhalar itildikçe birbirini iten iki levha arasında sürtünme kuvveti aşılır ve bir hareket meydana gelir. Bu hareket çok kısa bir zaman dilimi içinde gerçekleşir ve şok etkisi yaratır. Bu durumun sonunda ise çok uzak mesafelere kadar yayılan deprem dediğimiz sarsıntı dalgaları meydana gelir.

Depremin Sonuçları:

Doğal afet olan deprem meydana geldiğinde yer altında meydana gelmesine rağmen yer üstünde büyük bir sarsıntı hatta ses meydana getirir ve bu olay ardından bir çok bina yıkılabilir ve ciddi mal, can kaybına neden olabilir. İnsanlar evlerinden, mallarından hatta canlarından olabilirler. Hatta insanlar yakınlarını ve ailelerini bile kaybedebilirler bu nedenle de deprem oldukça büyük etkiler ve sonuçlar doğuran bir olaydır.

Depremin Nedenleri ve Sonuçları Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

23 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.