Deprem Sırasında Ortaya Çıkan Enerjiye Ne Denir

Deprem Sırasında Ortaya Çıkan Enerjiye Ne Denir hakkında bilgi kısaca.

Üzerinde yaşadığımız yer kabuğunun altı eriyik metallerden oluşan lav ile doludur ve bunlar sürekli gaz salınımı yapmaktadır. Bu gazlar zamanla yerin altındı doldurur ve artık sıkışmaya başlar. Çok fazla sıkıştığında akışkanların fiziksel bir özelliği olarak ilk bulduğu çatlaktan dışarı fışkırır. Bu sırada ortaya büyük miktarda enerji çıkar ve buna “magnitüdü” denir.

Ülkemiz deprem kuşağında yer almaktadır ve en riskli bölgeler Ege, Doğu Anadolu ve Marmara bölgeleridir. Her sene küçük çaplarda yüzlerce deprem olmaktadır. Yer altındaki olaylar ve fay hatlarının durumu bu depremlerin şiddeti ile sıklığını belirlemektedir. Bu olaylar yer kabuğunu hareket ettirir ve yer üstündeki tüm yapılar zarar görür. Deprem olarak bildiğimiz yıkıcı olay işte budur. Bu doğal afet pek çok insanımızın hayatına mal olmaktadır. Hele ki depreme karşı güçlendirilmemiş binalarda yaşayan insanlarımızın hayatı pisi pisine son bulmaktadır.

Fay hatları yer kabuğu üzerindeki kırıklar manasına gelmektedir. Bu kırıklar sarsıntıların en çok oluştuğu bölgelerdir. Bu bölgelerin sınırları dahilinde olan evlerin mutlaka deprem kontrolünü yaptırması gerekmektedir.

dalga

Deprem Nasıl Oluşur Ortaya Çıkan Enerji Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.