Deprem Nasıl Oluşur

Deprem nasıl meydana gelir, deprem nasıl oluşur kısa bir yazı hazırladık.

Türkiye’de sık sık görülen ve yüz binlerce insanımızın hayatını kaybetmesine sebep olan depremler nasıl oluşur? Peki ya bu depremler anında oluşan enerji ne türdür?

Deprem, yer kabuğunun hareket etmesidir. Yer kabuğunda kırılmaların var olduğu alanlarda ise bu sarsıntılar yer yüzüne yansımaktadır. İnsanlar tarafından ise deprem, hareket etmediği kabul edilmiş toprağın yer kabuğunun hareketleri ile sarsılması ve üzerinde bulunan her şeyi hareket ettirmesi sonucu meydana gelen bir doğal afettir.

Deprem enerjisi ise, yer kabuğunda bulunan kırık alanların, yani terim olarak fayların içinde bir alanda yavaş yavaş aşınmaların olması ve bu aşınmaların birikip riskli değere ulaştığında fay hattının tümünde sürtünmeden oluşan kuvveti yenip mekanik enerji oluşturmasıyla oluşur.

Deprem anında oluşan bu enerji magnitüd ile ölçülebilir. Ölçülen bu değerler o depremin magnitüdü olarak isimlendirilir.

deprem

Depremler Nasıl Oluşur Konusunda Soru ve Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

16 yorum

  1. Bence deprem yer altında daki su kanallarının erozyon a neden olmasıyla oluşan bir doğal afettir veya yerin altında bulunan volkanik ateşlerin sıkışması sonucu oluşan bir olaydır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.