Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir

Denizler bir çok canlının doğal yaşam alanıdır ve bu alanlarda bir çok olay meydana gelir ve buralarda yaşayan canlıları da etkiler. Bu yazımızda sizlere denizlerde hangi olaylar meydana gelir konusunda bilgi vereceğiz.

Denizlerde hangi doğal olaylar meydana gelirDalga: Oluşmasında bir çok faktör etkilidir. Dalgaların oluşmasında en temel etken ise rüzgardır. Deniz yüzeyinde itme kuvveti meydana getiren rüzgarlar, böylece dalgaları meydana getirir.

Gelgit: Ay, Dünya’ya güneşe göre geceleri daha yakındır ve Ay’ın çekim gücü daha fazladır. Bu nedenle de bazı aralıklarla su yükselir ve gel meydana gelir. Bazen de Ay’ın çekim kuvvetinin etkisiyle su alçalır ve git meydana gelir. Böylece gel-git meydana gelir.

Tsunami: Rüzgarların denizlerde itme kuvveti etkilemesi ile dalgalar meydana gelir. Ancak deprem zamanlarında yer kabuğunun sarsılmasıyla büyük dalgalar yani tsunami meydana gelir.

Girdap: Denizlerde meydana gelen ve denizleri etkileyen rüzgarların belirli bir eksen etrafında dönmesiyle meydana gelen doğal olaydır.

Hortum: Gökyüzünün derinliklerinde meydana gelen yüksek basınç alanından alçak basınç alanına doğru esen yüksek şiddetli rüzgarların şiddetli bir şekilde yeryüzüne inmesine ve çevreye ciddi zararlar vermesine neden olan bir doğal olaydır.

Denizlerde Hangi Doğal Olayları Meydana Gelir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.