Demokrasinin Tarihsel Gelişimi Özet

Demokrasinin Tarihsel Gelişimi Özet hakkında bilgi.

Demokrasi çağımızın en mühim siyasi olgularından biridir. Bu terimin kökeni 13. yüzyıldan gelmektedir. Fakat demokratik manada ilk hareketin kaynağı antik yunan zamanındadır. Milattan geçen bu senelerde günümüzle karşılaştırılamaz olsa da demokratik düzenler işlenmekteydi. Yunanlılar devletlere site adı vermişlerdi ve bu kümelerin birleşmesi şeklinde bir toplulukta yaşıyorlardı. Başlarında bir meclis vardı ve erkeklerden oluşuyordu. Ülke burada alınan kararlarla yönetiliyordu.

Roma Hukuku, Roma devletinde vatandaş haklarının ve insan haklarının kavramsal olarak gelişmesi sayesinde oluşmuştur.

Magna Karta Sözleşmesi kral yetkilerini sınırlandırmasıyla önemli bir tarihsel gelişme olma özelliğini taşır. 1215 senesinde İngiltere’de imzalanan sözleşme kralın sınırsız yetkilerini ortadan kaldırmıştır.

Gutenberg 1450 senesinde matbaayı icat edince Avrupalı okur yazar oranı artış gösterdi. Yönetimler konusunda bilinçlilik arttı ve bu durum Reform ile Rönesansın gelişini sağladı. Halklar ayaklanmaya başladı ve merkezi krallıklar ile derebeyliklerin sonu yaklaştı. Halklar artık kendi iradesiyle kendi yöneticilerini seçecekti.

Fransız İhtilali krallık yönetimlerinin sonu oldu. Milliyetçilik ve demokrasi akımı milli devletler kurulmasını sağladı. Seneler ayaklanmalar ve çatışmalar ile geçti fakat sonunda halk kazançlı çıktı. Demokrasi Avrupa başta olmak üzere hızla dünyaya yayılmaya başladı.

1808 senesinde Sened-i İttifak ile Osmanlı devletinde padişah yetkileri sınırlandırılmıştır. Mebusan Meclisinin açılması birinci ve ikinci meşrutiyet döneminde gerçekleşmiştir. Osmanlı’dan sonra Türkiye Cumhuriyeti demokrasi yönetimini tercih etmiştir ve yönetim artık halk egemenliğine aittir. Günümüze kadar demokrasimiz çok evreden geçmiştir ve gelişmeye devam etmektedir.

Demokrasinin Tarihsel Süreci Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

 

6 Yorum Yapılmış “Demokrasinin Tarihsel Gelişimi Özet

  1. hepinize hayırlı sabahlar haklısın bana da demokrasinin tarihsel gelişimi tarih şeridi lazım işimi gördü.

  2. hepinizin emeğine sağlık demokrasinin tarihsel gelişimi hakkında bilgi için baktım beğendim.

    1. 1453 ile 1900 arasında yani o tarihler arasında demokrasinin serüvenini yazarmısınız

Bir Cevap Yazın

Top