Demir Nerelerde Kullanılır

Demir nerelerde kullanılır vikipedi hakkında bilgi kısaca, Demir nerelerde kullanılır, Demir nerelerde kullanılır ve nerelerde çıkarılır

Demir dünyada en çok bulunan madenlerden biridir. Bu nedenle günlük hayatta bile karşımıza çıkabilecek ürünlerin yapımında kullanılır; yani kullanım alanı çok geniştir. Demir elementinin atom numarası 26’dır ve element simgesi de FE olarak ifade edilmiştir. Günlük hayatta karşımıza çıkan birçok araç gerek demirden üretilmiştir.

Bu kadar çok kullanılan demir ülkemizde ise Güney Marmara, Kuzey Ege ve Orta Toroslardan en fazla miktarda olmak üzere birçok yerden çıkarılmaktadır.

O kadar çok miktarda bulunur ki tüm metallerin dünya üzerindeki miktarının yüzde 95’i demirdir. Ayrıca değişik alaşımların yapımında da kullanılır. bu şekilde farklı maddelerin yapımına da katılmış olur ve kullanım alanı daha da genişler. Örneğin demir karbonla birleştirilerek çelik oluşturulur. Bu birleşim 1420-1470 K gibi çok yüksek sıcaklıklarda gerçekleştirilmektedir.

Tüm otomobillerde demir kullanılır. Bir çok otomobil parçası demir içerir. Bu nedenle demir otomotiv sanayisinde çok miktarda kullanılmaktadır. Diğer ulaşım araçlarında örneğin gemilerde de demir çok miktarda kullanılır. İnşaatların temellerinde de demir kullanılarak binaların sağlam olması sağlanır. Demir çelik fabrikalarında çelik yapımında kullanılır. Elektronik aletlerin birçok kısmında da yine demirden yararlanılır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte demir bu alana da girmiştir ve teknolojik aletlerin içeriğinde de demir vardır.

Demir Nerelerde Kullanılır Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

5 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.