Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Yazı

Cumhuriyet Bayramı Hakkında Bilgi, Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Yazılar kısa

 Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Yazı

Cumhuriyet, egemenliğin kayıtsız şatsız millette olduğu yönetim şeklidir. Bu yönetim şeklinde halk yönetimde söz sahibidir. Halk bunu ülkeyi yönetecekleri kendisi seçerek gerçekleştirir. Yani bu rejimde halk, oylama yoluyla başa geçecekleri belirler ve kendi istediği kişi tarafından yönetilir.

Cumhuriyet dünya tarihinde gelmiş geçmiş en iyi yönetim şekillerindendir. Çünkü cumhuriyet, seçme özgürlüğü; çünkü cumhuriyet eşitlik demektir. Ülkemiz cumhuriyete Kurtuluş Savaşında kazanılan başarı ile kavuştu. Cumhuriyetten önce vatanımız Osmanlı Devleti iken yönetim padişahın elindeydi. Halkın padişahı seçme gibi bir yetkisi yoktu. Birinci Dünya Savaşı yenilgisinin ardından Kurtuluş Savaşı ile yurdumuzu düşman işgalinden kurtardık. Yeni devlet kurulmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk, yeni Türk devletinin yönetim şeklini cumhuriyet olarak belirledi. 29 Ekim 1923’te TBMM tarafından cumhuriyet ilan edildi. Yeni Türk devletinin adı Türkiye Cumhuriyeti, ilk cumhurbaşkanı ise Mustafa Kemal Atatürk oldu.

Cumhuriyet rejiminde devletin başındakiler halk tarafından seçildiğinden bu rejimde son söz halk tarafından söylenir.  Bu sebeple en iyi yönetm modeli cumhuriyettir.

Cumhuriyet Bayramı ile ilgili yazı ve Cumhuriyet Bayramı ile ilgili bilgi hakkında yorumlarınızı aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

39 yorum

 1. Haklısın eda’cığım. Çok haklısın. Ben bir zamanlar ben de bağımlıydım buna. Hoş değil bu. Ve ben şuan bütün kurallara uyuyorsam, kim bilir en iyi uyanlar ne yapar?

 2. Aslında çok haklısınız. Ama bende online oyunlardan gelen bir bağımlılık var. Ben türkçe yazdığımı sanıyorum, ama knk, by, slm gibi sözcükler kullanıyorum. Ama bu benim elimde değil ki.

 3. Oldukça işime yaradı. Ayrıca kuralların da doğru olduğunu düşünüyorum. Benim yaşlarımdaki herkez (12) türkçe yazmıyor. Size birkaç örnek vermek istiyorum. Umarım moderatörlerimiz izin verir.
  ÖRNEK: knk bn gidyom by
  Yukarıda yazılan cümle, şu şekilde yazılsa daha güzel olmaz mı?

  Kanka ben gidiyorum, baybay.

  Bence 2.si çok daha güzel. Siz de bunu benimseyin.

  • Çok haklısın eda. Knk demek pek de hoş olmuyor. Bir tek dilde konuşmak, yarım yamalak konuşmaktan daha iyi. Hem bu kötü bir alışkanlık. Elimizdeyse bu tarz lafları hiç kullanmayalım.

   • Ne güzel söyledin ecrin. Knk de neymiş? Ben her zaman kanka yazarım. Bunun daha iyi olduğunu biliyorum çünkü. Zaten gelen online oyunlardan geliyor. Online oyunlarda herkez “knk bn birazdn ckcam oyundn tm mi” gibi cümleler yazıyor. Ben yazdıklarını anlamıyorum. Ve online oyunlarin birinde birşey yazdılar, ama ben anlamadım. Belki biliyorsunuzdur, ben yazayim. Şöyle yazdı: snki lzm da soruyon” eger anlatmak istedigini biliyorsanız , cevap yazın.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.