Cumhurbaşkanlığı Forsundaki Sembollerin Anlamı Nedir 16 Yıldız

Cumhurbaşkanlığı Forsu, Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 Yıldız Anlamı Nedir, Cumhurbaşkanlığı Forsundaki 16 Yıldız Neyi İfade Eder

Cumhurbaşkanlığı forsu, Cumhurbaşkanının kaldığı yerde veya ziyaret ettiği yerde bayrak direğine çekilmekle beraber sabahtan akşama dek orada kalır. Cumhurbaşkanının makam odasında çalışma masasının sol arka kısmına konur, seyahat ettiği arabanın sol ön kısmına,  tepesinde ay yıldız olan kromajlı direğe çekilir. Forsun sol üst bölümünde sarı renkte güneş ve yıldızlar bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı forsunda 16 yıldız tarihte kurulmuş 16 büyük Türk devletini, ortadaki güneş ise Türkiye Cumhuriyetini simgelemektedir. Bahsi geçen 16 büyük Türk devletleri :

Büyük Hun İmparatorluğu
Batı Hun İmparatorluğu
Avrupa Hun İmparatorluğu
Ak Hun İmparatorluğu
Göktürk İmparatorluğu
Avar İmparatorluğu
Hazar İmparatorluğu
Uygur Devleti
Karahanlılar
Gazneliler
Büyük Selçuklu İmparatorluğu
Harzemşahlar
Altınordu Devleti
Büyük Timur İmparatorluğu
Babür İmparatorluğu
Osmanlı İmparatorluğu

Bazı tarihçi görüşlerine göre ise ortada yer alan güneş devlet başkanlığını simgelemekte yıldızlar ise sadece süsten ibaret olmaktadır.

8 yorum

  1. Sorumun cevabı için teşekkür ederiz yani demek istenilen cumhur başkanının bulunduğu kullandığı her yerin sol tarafında fors bulunmaktadır forsun üzerinde sol tarafta güneş ve yildiz sembolleri var yildiz 16turk devleti olduğunu simgeler günes ise türk cumhuriyetini simgeler… :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.