8:36 pm - Pazartesi Şubat 20, 2017

Cumhurbaşkanının Maaşı Ne Kadar

Pazar, 21 Aralık 2014, 12:37 | Güncel | 13 Yorum

Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu uyarınca Cumhurbaşkanı’nın maaşı yeniden belirlenirken Cumhurbaşkanlığı bütçesine 138 milyon 700 bin TL ayrıldı.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşmelerine başlanan 2012 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu uyarınca Cumhurbaşkanı’nın maaşı 33 bin 500 TL oldu. Kanun kapsamında Cumhurbaşkanlığı 2012 bütçe teklifi 138 milyon 700 bin TL olarak gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı’nın bütçe teklifini Genel Sekreter Mustafa İsen sundu. Cumhurbaşkanlığı makamının hizmetlerinin, devlet geleneğinin onuruna ve milletin değerlerine yaraşır şekilde yapılmasının her açıdan önemli olduğunu kaydeden İsen, bu bağlamda 2012 Mali Bütçesi için öngörülen miktarın, 138 milyon 700 bin TL olarak tespit edildiğini, bu bütçenin 402 bin TL’sinin Cumhurbaşkanı ödeneği olduğunu kaydetti.

-CUMHURBAŞKANI’NIN MAAŞI 33.5 BİN TL

Mustafa İsen tarafından sunulan bütçe teklifinde Cumhurbaşkanı ödeneği olarak 402 bin TL belirlenirken Cumhurbaşkanı Gül’ün aylık maaşının da 33,5 bin TL olduğu kaydedildi. Bütçenin diğer kalemlerini de sıralayan İsen, 36 milyon 250 bin TL’nin personel giderleri, 3 milyon 480 bin TL’nin sosyal güvenlik kuruluşlarına ödenecek prim giderleri, 44 milyon 308 bin TL’nin mal ve hizmet alım giderleri, 1 milyon 900 bin TL’nin cari giderler ödeneği ve 52 milyon 360 bin TL’nin de sermaye ödeneği olduğunu belirtti.

-4 YILDA 89 ÜLKE GEZDİ-

Genel Sekreter Mustafa İsen, Cumhurbaşkanı Gül’ün 4 yıllık görev süresinde 89 yurt dışı ziyarette bulunduğunu ve resmi erkan dışında, 700 basın mensubu, 3 bin 611 iş adamı, 183 akademisyen ve diğer kurumlardan çok sayıda temsilcinin kendisine eşlik ettiğini bildirdi. İsen Gül’ün İstanbul gidiş-gelişleri hariç, toplam 128 ayrı yurt içi ziyaret yaptığını belirtti.

İsen ayrıca Cumhurbaşkanı Gül’ün Türkiye’nin uzun zamandır ilişkilerini yeterince güçlendiremediği ülkelere yönelik ziyaretlerine de dikkat çekerken “Geçtiğimiz Eylül ayında Sayın Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu Almanya ziyareti, hem oradaki soydaşlarımız hem de Türkiye’nin uluslar arası imajı açısından çokverimli sonuçlar doğurmuştur” dedi.

-KÖŞK RESTORASYONUNA 2012’DE DE DEVAM-

İsen daha önceki bütçe takdimlerinde de Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarına değindiğini hatırlatırken, Çankaya yerleşkesi içindeki fiziki, teknik ve teknolojik altyapının modernize edilmesi; kurum içi iletişim, yazışmalar ve güvenlik hizmetlerinde dijital ağırlıklı teknolojilere geçilmesi gibi konulara ağırlık verdiklerini kaydetti. İsen Çankaya Köşkü’ndeki bir süredir devam eden ve eleştirilere yol açan restorasyon çalışmalarının 2013 bütçesinde de sürdürüleceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Maaşı 2014, Cumhurbaşkanı Ne Kadar Maaş Alıyor 2016 2017, Cumhurbaşkanı Ne Kadar Aylık Alır 2014, Cumhurbaşkanı Ayda Ne Kadar 2014, 2015 Cumhurbaşkanı Maaşı Miktarı

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

13 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Cumhurbaşkanının Maaşı Ne Kadar"

 1. SÜLEYMAN GÖKÇE dedi ki:

  DÜNYADA 3 TANE EN KÖTÜ GELİR GİDER BOZUKLUĞU OLAN ÜLKELER SIRALAMASINDA HİNDİSTAN 1. BANGLADEŞ 2. TÜRKİYE 3. CÜ DÜŞÜNÜN HALİMİZİ BU ARAŞTIRMA 2008 VERİ,LERİNE GÖRE BÖYLEYDİ.EMNİYETİN MAHALLE BEKÇİSİNE EMEKLİSİ 100 FAZLA MAAŞ ALIYOR NEDENİ GECE ÇALIŞTIĞI İÇİN PEKİ DEVLETDEMİRYOLLARININ MEMURLARI,HASTAHANE PERSONELİ BUNLRA DAĞDA BAYIRDA AÇ SUZUZ MAHRUMİYET DE TEREN ÜZERİNDE 35 SENE GECE GÜNDÜZ ÇALIŞANLŞARIN ÜLKESİMİ AYRI DEVLETMİ BİLMİYOR ÇALIŞANINI YAZIK NE VURDUM DUYMAZ DEVLETİMİZ.

 2. Mesut dedi ki:

  Bi daha böyle birsey yazma adamlari istifadan zor vazgecirdik ??

 3. Ömer Bey :D dedi ki:

  Yaw adamın emeğı adamın sucu yokkkı TBMM yapıyor bunun maaşını kardeş

 4. murat dedi ki:

  bu kadar vergi nereye gidiyor diyordum bende sadece 1 tek kurumumuzun bütçesi 138 milyyon TL bu parayı burda bir saniyede okuyosun ama hala bence büyüklüğünü algılayamadın mesela 500 milyar varya hani yarışmalarda veya süper toto da filan onun gibi 276 kere… iyi para… c.başk. maaş normal de kurumun harcamasını 10 da 1 ini harcasa bile çok…. ah ah canım türkiyem . ben ticaretle ugraşıyorum. inanın devlete çalışıyoruz hep maksımum sevıyede harcamalar belli bir kademenın üstü ultra lüks yaşıyor onlarca koruma bilmem ne.. adamlar başka ülkelerde parayı ilme yatırıyor bizde makam meraklılarına… vaiz diye bir meslek varya hani bu adam üniversitede araştırma görevlisinden fazla alıyor araştırın bakın.. bu ne kendini bilmezliktir arkadaşlar daha neler neler düşündükçe kafayı yersin . bize bir tane kelle kesen kör hasan lazım…

 5. yorgun demokrat dedi ki:

  emek, özgürlük, barış ve demokrasi adına olup bitenleri şiddetle ve esefle kınıyorum…

 6. yorgun demokrat dedi ki:

  bu halk ne yazık ki ezilmeyi hak ediyor..

 7. FİKRET dedi ki:

  arkadaşlar sizlerin maaşında gözümüz yok ama birde biz asgari ücrete çalışanların halini düşünün 700 liraya nasıl geçinilir gelin siz söyleyin.

 8. murat dedi ki:

  merhaba arkadaşlar ben askeri persoınelim benım maaşım 2000 tl 7-24 saat usulune göre çalışıyorum ne hafta içim var ne de hafta sonum onuda bırakın ne derece nede kademe karşılığı maaş alabılıyorum 20 yıllık bir arkadaşla bu gün göreve başlayan arkadaş aynı maaşı alıyor emniyette görevli bir arkadaş çalışma saatleri belli düzgün aile hayatı var benim ise ne aile hayatım nede sosyal bir hayatım var en az aramızdakı maaş farkı 450 tl ve her geçen yıl maaşı artarken benımkı bizimki yerinde sayıyor asker olmak suçmu neden benım maşşaım emniyetteki arkadaşlar aynı değil yada derecemin karşılığı maaşı alamıyorum bende devlet memuruyum…

 9. HALİL dedi ki:

  daha memura ne kadar zam verecekleri belli olmadı, ocaktan şubata derken 1 yıllık zammı iç edecekler

 10. İMAM dedi ki:

  ben şahsen diğer maaşlarla kıyaslanınca az buluyorum.devletin diğer kurumlarının başındakiler dünya maaş alıyo.bide giderleri hesaplarsak az kalır.

 11. mensuri dedi ki:

  ğözümüz yokdesekde olmuyor çükki abdullah gül abimizin maışınabakarmısınız kaç emeklimaışı yapıyor hazreti ömöradaleti bumur?

 12. imam rıza dedi ki:

  anayasa oylamasında kendimizi cumhurbaşkanının maaşının artması içinmi parçaladık .hani anayasa değişirse memur maaşları artacaktı. tam tersi maaşlarda indirime gidildi. yani maaşa az zam ve herşeye çok ve kazık zam .afedersiniz bi şey diyecem ayıp olur neyse

Yorum Yazın