Cumhurbaşkanının Maaşı Ne Kadar

Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu uyarınca Cumhurbaşkanı’nın maaşı yeniden belirlenirken Cumhurbaşkanlığı bütçesine 138 milyon 700 bin TL ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile emekli başbakan ve emekli milletvekillerinin önümüzdeki yıl alacağı maaşlar belli oldu. Hükümetin hazırladığı 2017 bütçesine göre, Erdoğan’ın maaşı önümüzdeki yıl, 2 bin 652 lira zamlanarak net 32 bin 643 liradan, 35 bin 295 liraya çıkacak.

Cumhurbaşkanlığı 2017 yılı bütçe tasarısına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a önümüzdeki yıl için tahsis edilen brüt ödenek tutarı yüzde 8.22 oranında artırılarak 591 bin liradan 639 bin 600 liraya çıkarıldı. Buna göre Cumhurbaşkanı’nın aylık brüt maaşı 49 bin 245 liradan 53 bin 250 liraya yükselmiş oldu. Vergi ve sigorta primi ile diğer kesintiler düşüldüğünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aylık net maaşı 32 bin 643 liradan 35 bin 295 liraya çıkacak. Zamlı maaş 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek.

 

Yasa gereği Cumhurbaşkanı emeklilerine, Cumhurbaşkanı brüt ödeneğinin yüzde 40’ı ödeniyor. Buna göre Cumhurbaşkanı emeklilerinin maaşı önümüzdeki yılın başından itibaren 19 bin 700 liradan 21 bin 300 liraya çıkacak. Aylık maaşta 1.600 lira artış olacak.
Cumhurbaşkanı Maaşı 2017, Cumhurbaşkanı Ne Kadar Maaş Alıyor 2017 2018, Cumhurbaşkanı Ne Kadar Aylık Alır 2017, Cumhurbaşkanı Ayda Ne Kadar 2017 Cumhurbaşkanı Maaşı Miktarı

Dolayısıyla eski Cumhurbaşkanları Abdullah Gül ve Ahmet Necdet Sezer 21 bin 300’er lira emekli aylığı alacak. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın eşi Semra Özal’ın aylığı da 14 bin 775 liradan 15 bin 975 liraya yükselecek.

15 Yorum Var. Siz de Hemen Yorumunuzu Yazabilirsiniz!

 • SÜLEYMAN GÖKÇE

  DÜNYADA 3 TANE EN KÖTÜ GELİR GİDER BOZUKLUĞU OLAN ÜLKELER SIRALAMASINDA HİNDİSTAN 1. BANGLADEŞ 2. TÜRKİYE 3. CÜ DÜŞÜNÜN HALİMİZİ BU ARAŞTIRMA 2008 VERİ,LERİNE GÖRE BÖYLEYDİ.EMNİYETİN MAHALLE BEKÇİSİNE EMEKLİSİ 100 FAZLA MAAŞ ALIYOR NEDENİ GECE ÇALIŞTIĞI İÇİN PEKİ DEVLETDEMİRYOLLARININ MEMURLARI,HASTAHANE PERSONELİ BUNLRA DAĞDA BAYIRDA AÇ SUZUZ MAHRUMİYET DE TEREN ÜZERİNDE 35 SENE GECE GÜNDÜZ ÇALIŞANLŞARIN ÜLKESİMİ AYRI DEVLETMİ BİLMİYOR ÇALIŞANINI YAZIK NE VURDUM DUYMAZ DEVLETİMİZ.

 • murat

  bu kadar vergi nereye gidiyor diyordum bende sadece 1 tek kurumumuzun bütçesi 138 milyyon TL bu parayı burda bir saniyede okuyosun ama hala bence büyüklüğünü algılayamadın mesela 500 milyar varya hani yarışmalarda veya süper toto da filan onun gibi 276 kere… iyi para… c.başk. maaş normal de kurumun harcamasını 10 da 1 ini harcasa bile çok…. ah ah canım türkiyem . ben ticaretle ugraşıyorum. inanın devlete çalışıyoruz hep maksımum sevıyede harcamalar belli bir kademenın üstü ultra lüks yaşıyor onlarca koruma bilmem ne.. adamlar başka ülkelerde parayı ilme yatırıyor bizde makam meraklılarına… vaiz diye bir meslek varya hani bu adam üniversitede araştırma görevlisinden fazla alıyor araştırın bakın.. bu ne kendini bilmezliktir arkadaşlar daha neler neler düşündükçe kafayı yersin . bize bir tane kelle kesen kör hasan lazım…

 • FİKRET

  arkadaşlar sizlerin maaşında gözümüz yok ama birde biz asgari ücrete çalışanların halini düşünün 700 liraya nasıl geçinilir gelin siz söyleyin.

 • murat

  merhaba arkadaşlar ben askeri persoınelim benım maaşım 2000 tl 7-24 saat usulune göre çalışıyorum ne hafta içim var ne de hafta sonum onuda bırakın ne derece nede kademe karşılığı maaş alabılıyorum 20 yıllık bir arkadaşla bu gün göreve başlayan arkadaş aynı maaşı alıyor emniyette görevli bir arkadaş çalışma saatleri belli düzgün aile hayatı var benim ise ne aile hayatım nede sosyal bir hayatım var en az aramızdakı maaş farkı 450 tl ve her geçen yıl maaşı artarken benımkı bizimki yerinde sayıyor asker olmak suçmu neden benım maşşaım emniyetteki arkadaşlar aynı değil yada derecemin karşılığı maaşı alamıyorum bende devlet memuruyum…

 • İMAM

  ben şahsen diğer maaşlarla kıyaslanınca az buluyorum.devletin diğer kurumlarının başındakiler dünya maaş alıyo.bide giderleri hesaplarsak az kalır.

 • mensuri

  ğözümüz yokdesekde olmuyor çükki abdullah gül abimizin maışınabakarmısınız kaç emeklimaışı yapıyor hazreti ömöradaleti bumur?

 • imam rıza

  anayasa oylamasında kendimizi cumhurbaşkanının maaşının artması içinmi parçaladık .hani anayasa değişirse memur maaşları artacaktı. tam tersi maaşlarda indirime gidildi. yani maaşa az zam ve herşeye çok ve kazık zam .afedersiniz bi şey diyecem ayıp olur neyse

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.