Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Nisan 2018

Çözünürlük Nedir

Çözünürlük nedir kısaca konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Bir resmi ya da fotoğrafı görüntülemek veya yazdırmak amacıyla fotoğrafın meydana getirdiği piksel ya da noktaların sayısının tanımını yapan ölçü birimine çözünürlük adı verilir. Yani çözünürlük, resmin ya da cihazın sahip olduğu detay seviyesidir. Yüksek çözünürlüğe sahip olan resim ya da fotoğraflar daha net ve kaliteli görülür ancak eğer bir resim ya da fotoğrafın çözünürlüğü düşük ise görüntü kalitesi de düşük olur.

Televizyonlar, monitörler ya da notebook ekranlarının çözünürlükleri 1280×1080 Full HD olarak adlandırılmaktadır. Dijital fotoğraflarda ise çözünürlük sayısının bulunması için yatay ve dikey piksel sayıları çarpılarak bir milyona bölünür. Dijital fotoğrafların çözünürlük sayısı megapiksel birimi ile adlandırılır. Örneğin bir megapiksellik bir fotoğraf A4 kağıda basılabilirken 12 megapiksel bir fotoğraf poster boyutlarına basılabilmektedir.

Çözünürlük Nedir Çözünürlük Nedir Kısaca Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

e okul