Coğrafi Özelliklerin Ekonomik Faaliyetlerle İlişkisi Maddeler Halinde

Coğrafi özelliklerin ekonomik faaliyetlerle ilişkisi nedir, coğrafi özelliklerin ekonomik faaliyetlerle ilişkisini maddeler halinde yazınız konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Br bölgede ekonomik faaliyetlerin hareketleri özellikle o bölgenin coğrafi özellikleri ile ilgili bir durumdur. Örneğin, bir bölgede sanayi ve ticaret faaliyetleri gelişmiş ise o bölgenin öncelikle coğrafi şartları elverişlidir demektir. Yani eğer bir bölgenin coğrafi şartları iyi ise o bölge ticari açıdan da kendisini çabuk geliştirir.

Coğrafi özelliklerin ekonomik faaliyetlerle ilişkisini maddeler halinde;

– Ulaşım olanaklarının iyi olduğu bir bölgede ekonomik faaliyetler de kolay yapılmaktadır çünkü ulaşım kolay olursa gerek sanayi alanında gerekse ticaret alanında bölgeye ham madde ulaşımı ya da hizmet ulaşımı rahat olacaktır.

– İklim özellikleri de ekonomik faaliyetlerini yakından ilgilendirmektedir. Mesela Doğu illerinde iklim şartları sert olduğundan dolayı bu illerde sanayileşme ve ticaret faaliyetleri oldukça kısıtlı olmaktadır.

– Nüfus ve Yerleşme, ekonomik faaliyetlerin kurulacağı yerleri etkiler çünkü ekonomik faaliyetler için nüfus gereklidir bu nedenle de nüfusun ve yerleşmenin yoğun olduğu yerlerde ekonomik faaliyetler yapılmaktadır.

– Yer şekilleri, ekonomik faaliyetleri yakından etkileyen diğer bir nedendir. Ekonomik faaliyetler için dağlık ve engebeli yerler yerine düz ve engebesiz yerler tercih edilmektedir. Çünkü dağlık ve engebeli yerlerde hem tesisler kurmak zor olurken hem de ulaşım zor olacaktır.

Coğrafi Şartlar Ekonomik Faaliyetleri Nasıl Etkiler, Coğrafi Şartların Ekonomiye Etkisi Hakkındaki Yazımız İçin Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.