Coğrafi Keşifler Sebepleri ve Sonuçları

Coğrafi Keşifler sonuçları, Coğrafi Keşifler sebepleri nelerdir

Coğrafi Keşifler

5. yy sonrasında Avrupalıların İpek ve Baharat yollarının Müslümanların ele geçmesi üzerine bilinmeyen ülkelere keşif için çıkan gezilere Coğrafi keşifler denir.

Coğrafi Keşiflerin Sebepleri

1.       Müslümanların İpek ve Baharat yollarına ele geçirmesi

2.       Coğrafya bilimindeki gelişmeler

3.       Avrupalıların pusula kullanılmaya başlaması

4.       Okyanusları geçmek için güçlü gemilerin yapılması.

5.       Cesur ve bilgili gemicilerin yetişmesi.

6.       Matbaanın bulunması ile fikirlerin de geniş kitlelere yayılmaya başlaması.

           Yapılan Keşifler

Coğrafi keşifleri portekizliler başlatmış daha sonra ise keşiflere ispanyollar katılmıştır.

Ümit Burnu’nu Portekizli gemici Bartelmi Diyaz  (Fırtına Burnu) keşfetmiştir.

Portekizli gemici Vasko de Gama 1498’de Ümit Burnu’nu geçerek Hindistan’a ulaştı ve Hint Deniz yolunu keşfetti. Böylece İpek ve Baharat yolları Hint Deniz Yolu’na geçti.

Kristof Kolomb Atlas Okyanusu’na açılarak Bahama Adalarına ulaştı. Amerika Vespuçi Kristof Kolomb’un ayak basıp farkına varamadığı Amerika kıtasını buldu ve Amerika ismini verdi.

Portekizli gemici Macellan, Macellan Boğazı’nı keşfederek kendi adını verdi. Macellan’ın ölümü üzerine arkadaşı Del Kano başlatmış oldukları dünya turunu tamamladı. Böylece dünyanın yuvarlaklığı ispatlanmış oldu.

Coğrafi Keşiflerin Sonuçları

1.       İpek ve Baharat yolları eski önemini kaybetti onların yerine  Atlas Okyanusu kıyısındaki limanlar (Lizbon, Amsterdam, Rotterdam ve Londra) değer kazandı. Bu durum başta Osmanlı devleti olmak üzere birçok devleti ekonomik açıdan olumsuz etkilemiştir.

2.       Yeni bulunan ülkeler sayesinde Avrupa bol miktarda altın ve gümüş kazandı.

3.       Keşfedilen yerlere özellikle Amerika kıtası başta olmak üzere Avrupa’dan göçler oldu.Avrupa kültürü bu bölgelere yayıldı.

4.       Avrupa’da zengin ve sanattan zevk alan Burjuvazi sınıfı meydana geldi. Bu durum Rönesans hareketlerinin başlamasında etken olmuştur.

5.       Avrupalılar bilinmeyen birçok bitki ve hayvan türünü ülkerine kazandırdı.

6.       Avrupalılar keşfedilen yerlerde sömürge imparatorlukları kurdular.

7.       Hristiyanlık dini keşfedilen yerlere yayıldı. Fakat bilimsel gelişmeler sonucu ortaya çıkan gerçekler kiliseye ve din adamlarına olan güveni sarstı. Kiliselerin ve din adamlarının otoritesi sarsıldı.

Coğrafi Keşiflerin Sebepleri ve Sonuçları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

114 yorum

  1. Biraz uzundu ama olsun zaten öğretmenimiz ne kadar uzun olursa o kadar artı (+) veriyor. Teşekürler ben yazı yazmayı pek sevmem ama işin ucunda derslerim olunca işler değişiyor. Benim için derslerden önemli bişey yoktur…
    TEŞEKÜRLER…???????

  2. Coğrafi keşiflerin sonuçları olarak dünyanın yuvarlaklığının ispatlandığını da yazabilirdiniz ?
    Fakat dünyanın yuvarlak olmasını ispatlmak keşiflerin sonucu olarak sayılmaz ise bilemem tabi… ama yine de sayılırsa onu da ekleyin lütfen tam bilgi verin! Ve nedenler ile sonuçları yazarken : Dini , ekonomik , sosyal , siyasi filan feşmekan diye ayırabilirdiniz daha iyi olurdu neyse benden bu kadar !… Her şeye rağmen bilgilerinizden yararlandım hakkınızı helal edin !… (NOT: Türkçemizi koruyalım uyarılarınızı beğendim e uymaya çalıştım.Yorumumu dikkate almanızı rica ederim !… :D ;) :)

  3. Çok güzel bir site, ben beğendim. Çok iyi; kısa ve öz yazılmış. Diğer sitelerde ise çok uzatılarak yazılmış. Teşekkür ederim; “www.derszamani.net”

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.