Çocukları sevgi ve şefkatle büyütmek onları nasıl etkiler

çocukları sevgi ve şefkatle büyütmek onları nasıl etkiler özet hakkında kısa yazı. Çocukları sevgi ve şefkatle büyütmek onları nasıl etkiler?

Bu yazı ile çocukları büyütürken sevginin ve şefkatin önemini ve onları nasıl etkilediğini size anlatacağız. Çocuklar yaşamımıza ayrı bir anlam kazandıran değerlerdendir.

Çocukların doğması ve büyümesi bizim tarafımızdan belirlenen bazı kaideler çevresinde olmaktadır. Bu kurallar ile çocuğun ahlakı günden güne gelişecektir.

Biz kendi evlatlarımızı nasıl yetiştirirsek o da o şekilde öğrenir. Çocuklara sevgi ve şefkat gösterirsek ılımlı, sakin bir yapıda olurlar. Büyüklerin çocuklara davranış şekli onların örnek alması için çok büyük önem taşır.

Bizden gördükleri olumlu veya olumsuz bütün davranışları taklit edebilirler. Örneğin çocuğun yanında sigara tüketiyorsak o da büyüdüğünde bizi örnek alır. Bu şekilde özenme ile tetiklenen durum gelecekte çok kötü alışkanlıklar doğurabilir.

Evlatlarımızın büyüdüğü dönemlerde etrafında dikkatle davranmalıyız. Bazen hata olan davranışlarda bulunabilirler. Onların bu hatalarına ceza ile cevap vermek yerine sevgi ve şefkat göstererek yanlışlarını açıklamalıyız.

Bu davranış şekli ile çocuğumuz yanlış bir şey yaptığını elbette öğrenecektir. Ceza ve dayak gibi kötü yaklaşımlarla eğitim yapılamaz. Hatta bu yaklaşım olayı daha da kötü bir hale sokar. Bu sebeple evlatlarımıza davranışlarımızda daha sakin ve hoşgörülü olmalıyız.

Çocukları sevgi ve şefkatle büyütmek onları nasıl etkiler hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.