Çocuk Hakları İle İlgili Kompozisyon

Çocuk hakları ile ilgili kompozisyon, çocuk hakları hakkında kompozisyon kısaca

Çocuk hakları hem yazılı hem de yazısız olarak dünyadaki çocukların sahip oldukları ve sahip olmaları gereken haklardır. Her çocuk doğuştan birtakım haklara sahip olarak dünyaya gelir. Bu haklar barınma, sağlık, korunma gibi haklar olmakla birlikte çocukların psikolojik, manevi ve cinsel yönden de korunmaya ihtiyaçları vardır.

Her çocuk değerlidir ve bu çocuklar hiçbir şekilde kötüye kullanılmamalı, istismar edilmemelidir. Dünyada birçok suç korkutan boyutlara ulaşmış ve bu suçlar çocukları da etkisi altına almaya başlamıştır. Bu nedenle çocuk hakları insan haklarından bağımsız değildir. Az gelişmiş ülkelerde çocuklar üzerinden işlenen suçlar her geçen gün artmakta ve bu durum insanlığı her geçen gün daha fazla tehdit eder hale gelmektedir.

Çocuklar fiziksel ve psikolojik olarak yetişkinlerden farklı özellikler gösterir. Onlara uygulanan bir şiddet çocuklar üzerinde çok büyük yaralar açmaktadır. İlerleyen yaşlarda suça yatkın olan ve suç işleyen kişiler genellikle çocuklukları kötü geçmiş insanlar arasından çıkmaktadır. Bu nedenle çocukların çok iyi korunup yetiştirilmeleri gerekmektedir. Bu noktada çocuk hakları önemli bir boyut kazanmaktadır. Çocuk hakları bir toplumsal ve bilimsel sorumluluktur. Bu sorumluluk çerçevesinde Birleşmiş Milletler tarafından 20 Kasım 1839 tarihinde Çocuk Hakları Sözleşmesi imzalanmıştır.

Her çocuğun sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için gereken her şey yapılmalıdır. Bu çocukların genel haklıdır.

Bununla birlikte her çocuk eğitim almalı, eşit şekilde eğitim şartlarından yararlanmalıdır. Bu da çocukların eğitim hakkıdır.

Çocuk Hakları Kompozisyon Hakkında Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

52 Yorum Yapılmış “Çocuk Hakları İle İlgili Kompozisyon

 1. çok guzel çocuklar dünyanın en iyi melek varlıklarıdır yazmanın eline düşünceşine sağlık

 2. sosyal bilgiler çalışma kitabı 20 deki B. etkinlinin cevabı yukarıde çok güzel olmuş ellerine salık çok işime yaradı :)

 3. Az ben değştirdim ve biraz kendi düşüncelerimi ekledim ama gene de güzel olmuş :) :) yazanın elerine salık
  Gerçektende güzel yazmış

 4. ßende çok begendım yarısmaya gırıcem ama özet şeklinde yazdım bırazda kendı yorumumu katıcam umarım hocam begenır sagolun çok güzl bir sayfa bu çok begendım :)

 5. vallaha billehe çok güzel.hoca en çok beni beğendi ve sınav notuma 30 puan verdihoca zaten hem hem ibne.

 6. arkadaşlar bende girdim çocuk hakları kompozisyona . siz burdan kopya çikuyorsunuz haksızlık bn alın terimle yazdım. anlayışlı olun.

  1. bnde yarışmaya gircm türkiye geneli bir yarışma yazı gerçktn harika olmş bundn çok yardm aldım

  2. güzel arkadaşım bende yarışmaya girecem bence sen yol yakınken bunu verme çünkü tek tek denetleniyor yazılar eğer yaklanırsan rezil olursun

 7. bunu yazan valla çok doğru demiş yazanın eline sağlık,ben yazılanlara katılıyorum teşekkürler…

 8. çok güzel olmuş sizi tebrik ediyorum yalnız daha açıklayıcı olabileceğini düşünüyorum

Bir Cevap Yazın

Top