Çocuk Felci Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Çocuk felci aşısı ne zaman yapılır hakkında bilgi kısaca özet, Çocuk felci nedir tedavi yöntemleri nelerdir

Çocuk felci ile ilgili bilgilenmek isteyenler için bir yazı hazırladık. Çocuk felci nedir, nasıl oluşur, hastalık süreci nasıldır, nasıl tedavi edilir ve daha bir çok merak ettiğiniz sorunun cevabı yazımızda sizin için yer alıyor.

Çocuk felcini oluşturan etken bir virüstür ve her virüs gibi bu virüsün de etkin olduğu bir hücre türü vardır. Bu hücre türü de sinir sistemidir. Çocuk felci virüsünün vücuda yerleşmesinden sonra vücudun sinir sistemi ile ilgili kısmı kötü yönde etkilenir ve felce kadar uzanan tablolarla sık karşılaşılır. Bu virüs geçiş mevsimleri olan ilkbahar ve sonbaharda daha sık görülür. Ancak günümüzde aşılamayla çocukların bu hastalığa yakalanmasının önüne geçilmiştir. Aşının sağladığı yüzde 95’e ulaşan koruma oranları sayesinde aşılama bölgelerinin çok az bir kısmı çocuk felcine yakalanmaktadır.

Çocuk felci bazı belirtilerle ortaya çıktığında ve teşhis konduğunda çocuğun sağlığı açısından mümkün olduğunca az hareket ettirilmelidir. Bunun nedeni çocuk felci virüsünün daha çok kullanılan kaslara yayılma eğilimi göstermesidir. tedavi geciktirilmemelidir ve ağrı kesici, ateş düşürücü gibi ilaçlarla desteklenmelidir. Virüsün eriştiği kasları yeniden aktif hale getirmek ve düzgün çalıştırmak için fizik tedaviye başlanır. Fizyoterapide yavaş yavaş çalıştırılmaya başlanan kaslar zamanla hasarsız ve normal biçimde çalışmaya başlar. Solunum işlemi de kaslar yardımıyla olduğu için solunum sistemi olumsuz etkilenen vakalar da görülmektedir. Günümüzde çocuk felci virüsüne yakalanan çocukların büyük kısmı uygulanan tedavi yöntemleriyle hastalığı atlatır. Hastalık geçtikten sonra da koruyucu tedaviye yani aşılamaya geçilmelidir. Aşıların zamanında uygulandığından emin olunmalı ve çocuğun tekrar hastalığa yakalanmaması için temizliğe dikkat edilmelidir.

Çocuk Felci Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.