Çocuğumun Derslerde Başarılı Olması İçin Ne Yapmalıyım

Çocuğumun derslerinde başarılı olması için neler yapmalıyım, çocuğumun başarılı olması için nasıl davranmalıyız ailenin görevi rolü ne olmalı bilgi verelim.

Yeni eğitim öğretim dönemiyle birlikte çocuğunuz okula başladı ve  “Çocuğumun okulda başarılı olması için ne yapmalıyım? mı diyorsunuz ? Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz’ın önerilerinden oluşturduğumuz yazımıza bir göz gezdirin.

ÖĞRENCİLER İÇİN

SIK SIK MOLA VERMEK BAŞARIYI TETİKLER

Ders çalışırken en iyi performans; ders aralarında mola verilerek yapılan ödevler ve çalışmalardır. Bu nedenle ödevlerinizi , sık molalı bir periyotta yapın. Sıkıldığınız artık çalışacağınız dersten verim alamayacağını anladığınız anda mola verin. Bu molalarda resim yapabilir veya müzik dinleyebilirsiniz. Fakat mola sürelerinizin 10 dk yı geçmemesine özen gösterin.

Ders çalışırken, konu başlıklarını kavramaya çalışın ve  her konudan bir ana fikir çıkarımı yapın. Konunun ana fikrini çıkarmak, o konuda kalıcı fikir sağlamak gibidir.

KIRMIZI KALEM

Ders çalışırken renkli kalem post-it gibi dikkat çekici , ders çalışmayı teşvik edici araçlar temin edin. Bu sayede bilgi aklınızda daha kalıcı olur.

Çözdüğünüz soruları yada yaptığınız sınavları kontrol etme alışkanlığı kazanın. Alın elinize kırmızı kalemi hatalarınızı anlayın ve düzeltin.

Satranç gibi oyunlar öğrenmeye gayret edin. Çünkü satranç; strateji becerisini geliştirir zihni genişletir.

Çocuğun çalışma masasında, biblo, lamba, bardak gibi gereksiz eşyalar bulundurmayın. Çünkü aşırı sıcak, aşırı ışık ve dağınık ortamlar belli bir süre sonra çocuğun dikkatini dağıtır ve kendini kontrol etmesini güçleşir. Çalışma odası; havadar, rahat , iç açıcı ve düzenli olmalıdır.

Öğrenme stilinizi kavramaya çalışın.Nasıl daha kolay öğreniyorsunuz ? Görerek mi, duyarak mı, dokunarak mı, yoksa yaşayarak mı ? Kavrayın ve bundan sonra o şekilde çalışmaya devam edin.

AİLELER İÇİN

Çocuklar için mutlaka düzen ve kural olmalıdır

Ev ortamı çocuklar için rahat olmalı fakat kesin kuralları da olmalı ki çocuk gevşek davranmasın.

Çocuğun iyi niyetiyle istediği her şeyi desteklemeye özen gösterin.

Mesela ödül sistemi, çocuğun motivasyonunu oldukça artırır. Bu sebeple çalışmalarını ve olumlu yönlerini ödüllendirin ki onları yapmaya devam etsin.

Yardıma ihtiyacı olmadığı durumlarda zorla yardım etmeyin eğer talep ederse yardım edin bırakın yapabileceği şeylerin üstesinden kendi gelsin.

Çocuklar düzen ve tertip ister. Örneğin liste yapın; çocuk sorumluluğunu bilsin ona göre davransın.

Ev, oyun , ders gibi tüm konularda uyması gereken kuralları yazın ve her an görmesini sağlayın.Bu daha az yanlış yapmasını sağlayacaktır.

Çocuğunuzla sürekli göz teması kurun varlığınızı hissetsin.

Okul ödevlerine yardımcı olmayı teklif edin böylece zorlukları beraber üstesinden gelebileceği bir ebeveyni olduğunu bilsin.

Onu Önemseyin Üzüntülerini Sıkıntılarını Fark edin ve İlgilenin

Çocuğunuz ders çalışırken, okula benzer şekilde dizayn edin çalışma ortamını.Mesela televizyonu kapayın sessiz bir ortam yaratın. O ders çalışırken misafir kabul etmeyin ona da bunu hissettirin ki ders çalışmasının çok önemli olduğunu anlasın. Sıkıntılı üzüntülü öfkeli olduğu anlar aslında sizden ilgi beklediği anlardır bu gibi durumlarda varlığınızı hissettirin. Güzellikle sorunlarını çözün bu gibi durumlarda ceza veya kızmak hiç iç açıcı bir çözüm değil aksine çocuğun bu durumunu daha da tetikler.

Sosyal Aktivitelere Yönlendirin

Çocuğun başarılarının farkına varmak için çok gözlemleyici olun. Hangi yönde ne becerisi var fark etmeye çalışın. Çocuklarınızı bu yönde cesaretlendirin. Hatta ona çok iyi olduğunu övgüyle belirtin. Bu onun içe kapanıklığını engelleyecektir.

İsteklerinde Kararlı Olmasını Aşılayın

Çocuğun kendisini tanımasına fırsat verin. Ne yapmak istediğini sık sık sorun. Hatta ona kendini planlarınızı anlatın.

Çocuğunuzu mutlaka sportif faaliyetlere yönlendirin. Bu; çocuğun gelecekte ki yaşantısını oldukça etkiler ayrıca spor yaparken beyinde salgılanan birçok hormon öğrenmeyi de kolaylaştırır.

Ona kararlı olmayı öğretirken  siz de kararlı olun. Aksi halde çocuğun davranışı dengesizleşebilir.

Siz Çocuğunuzun Başarılı Olması İçin Neler Yapıyorsunuz ? Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

16 yorum

 1. benim kizim 1e gidiyo arkadaslari okumayi soktu.kizim da okuyo ama onlar gibi okuyamiyo ders yapmak istemiyo yaparkende sag ve soluna bakiyo baska seylerle ugrasiyo ne yapmam lazim

 2. benim kızımda 5.sınıfa gidiyor okuması kötü kitap okumayı hiç sevmiyor heves ediyor ama devamı gelmiyor sevdiremedim ne yapacağımı şaşırdım üzülüyorum bu duruma ne yapmalıyım bilemedim

 3. Oglum 1.sinifa qidiyor anasinifina gitmemisti ve ilk zamanlar cok zorlandik kalem bile tutamiyordu hatta ogretmeni bir keresinde defterine cocuqunuz kalem tutamiyor yazmisti ve bu beni cok uzmustu suan cok sukur iyi notlari 100 80 qun qeliyor 50 60 surekli test coz oku vs qibi seyler yapiyorum sanirim birazda kiyaslama yapiyorum cevremdeki insanlar yapma daha 1.sinif ne bekliyorsun qibi sozler soylesede ben kendime soz geciremiyorum surekli odev yapsin ders calissin istiyorum ama 2 cocuqum daha var ve birisi daha 10 aylik elimden qeldiqince herseyle ben ilqileniyorum bunu yazmak istedim cunku bi yerde hata varmi merak ediyorum

 4. Benim kızım 4 sınıfa gidiyor dersleri pek iyi değil algılama sorunu var dinliyor ama anlamıyor anlatıyorum tamam anladı diyorum sorduğumda hiç bir şey söyleyemiyor bu halinin kendiside farkında o yüzden de çok üzülüyor sınavlardan kötü not aldığında cevapları gördüğünde ben bunu biliyordum diyor ama yanlış yapıyor ne yapabilirim lutfen yardim edin

 5. Benim kızım 4 sınıfa gidiyor dersleri pek iyi değil algılama sorunu var dinliyor ama anlamıyor anlatıyorum tamam anladı diyorum sorduğumda hiç bir şey söyleyemiyor bu halinin kendiside farkında o yüzden de çok üzülüyor sınavlardan kötü not aldığında cevapları gördüğünde ben bunu biliyordum diyor ama yanlış yapıyor ne yapabilirim lutfen yardim edin

 6. Benim kızım 4 sınıfa gidiyor dersleri pek iyi değil algılama sorunu var dinliyor ama anlamıyor anlatıyorum tamam anladı diyorum sorduğumda hiç bir şey söyleyemiyor bu halinin kendiside farkında o yüzden o da çok özlüyor sınavlardan kötü not aldığında cevapları gördüğünde ben bunu biliyordum diyor ama yanlış yapıyor ne yapabilirim lutfen yardim edermisiniz

 7. Benim kizim 6tinci sinifa basladi gecen yildan beri notlari çok dustu bu sene ders tekrari ve sinavlara calismak icin tahta istedi aldim test kitabi istedi konu anlatimli aldim ama birturlu olmuyor çok uzuluyorum ihtiyaci oldugu zaman derslerde yardim istiyor yapiyoruz ama yok

 8. Kızım 1sinifa gidiyor sınıfta dersine hiç uyum saglamiyor dikkat dağınıklığı var kızımı derslerine ve okulunu sevdiren bilmem için ne yapmalıyım sabahları okula ağlayarak gidiyo birazda inat öğretmeninin dinlemiyo

 9. öncelikle çocuğum 2inci sınıfa gidiyo ama hiç bir şey öğrenemiyor dersten sıkılıyor çok caba sarfediyom sizden yardım diloyorum ne yapabilirim

  • Benimde kızım algılaması zorlanıyor anlattığım ben bunu biliyordum diyor ama soruyu okumuyor ben okuduğumda cvp veriyor ne yapmalıyım devamli test yaptırıyor soruları okusun diye ama öğretmenin yanına gidince olmuyor

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.