11:19 pm - Perşembe Mart 23, 2017

Cilo Dağı Nerededir

Cumartesi, 5 Kasım 2016, 13:55 | Öğrenciye Bilgiler | 1 Yorum

Cilo dağı nerede, cilo hakkında bilgi

Van Gölü’nün güneydoğusunda buzul­larla örtülü yüksek bir dağdır. En yüksek yeri Reşko (Gelyaşin) Tepesi olup 4170 m. yüksekliğindedir. Türkiye’nin 3. yük­sek doruğudur.

Cilo Dağı, batıda Amanos Dağları’ndan başlayarak sırasıyla Malatya, Ergani ve Bitlis dağları boyunca uzanıp Hakkari dağ­larına yönelen Toros sıradağlarının doğu­daki ucudur. Cilo Dağı’nın Büyük Zap ve doğudaki Avarobaşin akarsuları arasında­ki uzunluğu 40 km.’den, genişliği ise 15 km.’den fazladır. Yazın dahi 3500-4000 m.’lik yerlerinde kar ve buz eksik olmaz.

Buzul Gölleri, dimdik yamaçları, sürekli karları ve kilometrelerce uzunluğundaki buzulları ile Alp Dağları görünümünü an­dırır. Cilo Dağları’nın 3000 m.’den yüksek olan yerlerinde yaklaşık 10 tane buzul var­dır. Bunlardan bazılarının uzunluğu birkaç km.’ye, genişliği ise 300-800 m.’ye ulaşır. Buzların kalınlığı ise yer yer 20 m.’ye hatta 80-100 m.’ye yaklaşır. Buzun rengi açık mavi ile yeşilimtrak mavi arasında deği­şir. Bölgenin iklimi sert ve çok yağışlıdır. Ekim ayında başlayan kar yağışı Haziran’a kadar devam eder. Dağın güney ve kuzey yamaçlarının bazı yerleri hariç çoğu bö­lümü çıplaktır. Buralardaki orman kalıntı­larında en çok meşe ağacına rastlanır. Boz ayı, dağ keçisi, kurt, yırtıcı kuşlar da­ğın hayvan topluluğunu oluştururlar. Cilo Dağları bazı vadileri hariç ekilip dikilme­ye elverişli olmadığından çok az yeri nüfuslanmıştır.

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Cilo Dağı Nerededir"

  1. sıla dedi ki:

    ya çok güzelmiş teşekkürler

Yorum Yazın