Cemre Nedir ve Ne Zaman Düşer

Cemre nedir ve nasıl düşer hakkında bilgi kısaca özet, Cemre nedir ve ne zaman düşer

Halk arasında cemre düşmesi olarak adlandırılan olay ilkbaharın başlaması ve sırasıyla havanın, suyun ve toprağın ısınmasıdır. Halk arasında yılda yedişer gün arayla yılda 3 kez cemre düştüğüne inanılmaktadır. Normalde insanın aklına gökyüzünden düşen bir şeyler gelse de bu gerçek anlamıyla kullanılmış bir tabir olmadığından normalde düşen bir şey yoktur. Cemre kelimesinin anlamını inceleyecek olursak Arapça kökenli bir kelime olduğunu ve kor şeklinde ateş anlamına geldiğini görürüz. Bunun yanın İslamiyet inancına göre Hac yapanların Mina adı verilen yerde şeytan taşlaması yapılan 3 farklı yer vardır ve bunlara da cemre denmektedir.

Önce hava, sonra su ve en son toprak ısınır yani cemre düşer. İlk cemre 19-20 Şubat’ta havaya düşer. İkinci cemre 26-27 Şubat’ta suya ve üçüncü cemre de 5-6 Mart’ta toprağa düşmek üzere 7 gün arayla cemre düşmesi tamamlanır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu sırayla hava, su ve toprakta ilkbaharın başlamasından önce görülmeye başlanan sıcaklık artışlarıdır. Şubat ayının sonu ve Mart ayının başlarında görülür.

Cemre Nedir ve Ne Zaman Düşer Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.