Çay Nerelerde ve Nasıl Yetişir

Çay nerelerde yetişir, çay nerelerde yetiştirilir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Çay bitkisi hem yağışı hem de nemi sevmektedir bu nedenle çay, nemli ve yağışlı olan yerlerde yetiştirilmektedir. Yıllık yağış miktarının 1000 mm’nin üstünde bulunan ve her mevsim bol yağış alan yerlerde doğal yollardan yetiştirilmektedir.

Türkiye’de Karadeniz Bölgesinde doğal yollarla yetiştirilen çay bitkisi, genellikle sahip olduğu iklim koşulları ve aldığı bol yağış sebebiyle Doğu Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Ülkemizde yetiştirilen çayın toplamının %65’lik oranı Rize ilimizde yetiştirilmektedir. Rize ilinin ardından çay üretiminin %20’lik oranını ise Trabzon ili karşılamaktadır. Geri kalan %10’lu çay üretimi ise Artvin ilinden karşılanmaktadır. Bu oranların illere göre farklı olması ise yukarıda da belirttiğimiz gibi illerin aldığı yağış miktarıdır. Çay, bol yağışı ve nemi sevdiğinden dolayı en fazla yağışlı ve nemli olan illerde de en fazla çay üretimi yapılmaktadır.

Rize, Trabzon ve Artvin ülkemizin çay ihtiyacını karşılayacak nitelikte üretim yapmaktadır. Bunlara ek olarak Ordu ve Giresun illerinde de çay yetiştirilmektedir.

Çay Nerelerde ve Nasıl Yetişir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

5 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.