Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

Çatomların Kuruluş Amacı Nedir Kısa

Çatomların kuruluş amacı hakkında bilgi kısaca özet, Çatomların kuruluş amacı nedir kısa

Yazımızın başında öncelikle ÇATOMun tanımını yapmak gerekir. Açılımı Çok Amaçlı Toplum Merkezi olan ÇATOM, toplumsal kalkınma programıdır.

GAP yönetimi tarafından sürdürülen ÇATOM faaliyetleri birçok koldan yürütülmektedir. Kalkınmayı sağlayan ekonomik, sosyal, çevresel, toplumsal nedenleri irdeler ve halkın refah seviyesinin yükselmesini, ekonomik gelirlerinin sağlanmasını amaçlar. ÇATOM çalışmalarında istihdamı sağlanamamış gruplar ve cinsiyet göz ününde bulundurulur ve toplum kalkındırılmaya çalışılır.

GAP’ın yürütüldüğü bölgede genç kızları ve kadınları topluma kazandırmayı hedeflenilerek 1995 yılında ÇATOMlar kurulmuştur. Günümüzde bu bölgede 9 ilde toplamda 30 ÇATOM kurulmuştur.

Yukarıda az çok değindiğimiz ÇATOMların kuruluş amaçlarını söylemek gerekirse; kadın problemlerinin ve bölge şartlarında kadın olmanın zorlaşmasının ortadan kaldırılması, kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmesi ve bazı olayları kendilerinin çözmelerine izin verilmesi, kadınların devlet ile ilgili alanlarda daha çok görev alması ve devletin hizmetlerinden tek başlarına gidip faydalanabilmelerinin sağlanması gibi amaçlar edinmiştir.

Esas olarak kadınların nasıl şartlar altın neler ortaya çıkarabileceğini göstermeyi amaçlayan ÇATOMlar yoksulluğun sonlanması için çalışmalar yapmaktadır. Çünkü elde edilen verilere göre bölgedeki imkansızlıklar en çok kadınları ve çocukları etkilemektedir.

ÇATOM kapsamında pek çok program vardır ve kadınlar bunlar sayesinde belirli kazanımlar elde ederler. Eğitim Programları, Sağlık Programları, Okul Öncesi Eğitim Programları, Gelir Getirici ve Kadın Girişimciliğini Destekleyici Programlar, Çocuk Okuma Odaları, Sosyal Destek Programları, Sosyal Sorumluluk Programları, Kültürel-Sosyal Etkinlikler gibi faaliyetler birçok koldan yürütülmektedir.

Çatomların Kuruluş Amacı Nedir Kısa Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. berru dedi ki:

    çok iyi ya ödevimi sayenizde tamamladım. Ders zamanı sitesi seni hiç unutmayacağım.

  2. asli dedi ki:

    Kisa dediğiniz seye bakin upuzun -.-

  3. alp dedi ki:

    çokçokçok güzel

Yorum Yaz

e okul