Çapak Balığı

Çapak balığı (Abramis brama), Cyprinidae (sazangiller) familyasından, Avrupa ve As­ya’da geniş bir dağılım gösteren tatlı su balığı. Göllerde ve yavaş akışlı akarsularda sürüler halinde yaşayan çapak balığı solu­canlar, yumuşakçalar ve öbür küçük hay­vanlarla beslenir. Gövdesi yanlardan basık ve yüksek, başı küçük, sırtı mavimsi ya da esmer, gümüş renginde bir balıktır; uzunlu­ğu genellikle 30-50 cm’yi, ağırlığı 6 kg’yi bulur.

Mayıs-temmuz aylarına rastlayan üreme mevsiminde erkeklerin deri ve yüzgeçlerinde kabarcıklar belirir; erişkin dişiler de ortalama 150-400 bin kadar yumurta bırakır. Türki­ye’nin Marmara Bölgesi’ndeki göl ve akarsu­larda da bol bulunan çapak balığı birçok ülkede oltayla, ayrıca fanyalı ve serpme ağlarla avlanır. Eti pek lezzetli değildir.

Kabarcıklar belirir; erişkin dişiler de ortalama 150-400 bin kadar yumurta bırakır. Türki­ye’nin Marmara Bölgesi’ndeki göl ve akarsu­larda da bol bulunan çapak balığı birçok ülkede oltayla, ayrıca fanyalı ve serpme ağlarla avlanır. Eti pek lezzetli değildir. Çapak Balığı hakkında bilgi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.