Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2018

Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgi Kısa Özet

Çanakkale Savaşı İle İlgili Kısa Bilgi, Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi Kısaca Özet

1. Dünya savaşının en kanlı bölümlerinden birini oluşturan Çanakkale savaşı, Türk ordusunun kazandığı destansı zaferlerden sadece birini oluşturmaktadır.

İtilaf devletlerinin müttefiklere Rusya’ya yönelik yardımlarını götürebilmek adına ve Osmanlı devletini savaş dışı bırakabilmek adına başlattığı bu savaşta, Osmanlı Ordusu 18 Mart 1915 de şerefli bir galibiyet almıştır.

Deniz savaşında ağır kayıplar yaşayan itilaf devletler, çözümü Gelibolu yarımadasına asker çıkarıp savaşı karadan bitirmekte aradılar. 25 Nisan 1915 de Conkbayırı civarında düşman ilerleyişini M.Kemal ve askerleri durdurmayı başardı ve bu savaş sonucunda M.Kemal albaylık rütbesine terfi ettirildi.

General Harrington komutasındaki itilaf devletleri askerleri 6-7 ağustos tarihinde tekrar hücuma kalktı ancak Anafartalar Kumandanı M.Kemal bu savaştan da kesin bir zaferle ayrılarak 1. Anafartalar muharebesini kazanmış oldu. Bu zaferin peşinden Kireçtepe ve 2. Anafartalar zaferlerinin de kazanılmasıyla birlikte Türk ordusunun verdiği 253 bin kayba karşılık zafer kazanılmış oldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. zuhal dedi ki:

  bence çok güzel olmuş
  😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃

 2. Anonim dedi ki:

  çok iyi oldu tişkurler

 3. haydar dedi ki:

  çok iyi ya çanakkale savaşı hakkında kısa bilgi lazımdı ödevi bitirdim.

 4. Yunus dedi ki:

  Çok kısa olmuş yaa

 5. Anonim dedi ki:

  Rrfyityu 9 bir şey yok ki benim için çok teşekkür ederim canım benim ya da arama yapabilirsiniz bir gün daha fazla bilgi için teşekkürler hocam ben de seni çok seviyorum samet

 6. deniz dedi ki:

  Bence çok güzel bir bilgi. Kısa ve öz. Teşekkür ederim…

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları