10:54 pm - Cumartesi Aralık 3, 2016

Cahit Sıtkı Tarancı Hayatı Kısaca

Pazartesi, 19 Eylül 2016, 19:50 | Yaşamlar | 85 Yorum

Cahit Sıtkı Tarancı Hayatı Kısaca, Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir

Ölümün Şairi Cahit Sıtkı Tarancı

2 Ekim 1910 Diyarbakır doğumludur. İlköğrenimini Diyarbakır’da tamamladıktan sonra lise eğitimini İstanbul’da Saint Joseph Fransız Lisesi’nde tamamladı. 1931 yılında Galatasaray Lisesi’ne devam etti. İyi derecede Fransızca öğrendi. Ünlü Fransız yazarların eserlerini okudu. 1931 yılında Mülkiye Mektebi’nde okuduktan sonra 1938 yılında Sciences Politiques’de yüksek lisans yaptı. 1946 yılındaki CHP şiir yarışmasında birincilik elde etti. 1956 yılında hastalanınca tedavi için Avrupa’ya gitti ve aynı yıl burada öldü.

cahit sıtkı tarancı hayatı

Cahit Sıtkı Tarancı Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Bekliyoruz.

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

85 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Cahit Sıtkı Tarancı Hayatı Kısaca"

 1. Söylemesem Rica Etsem Sevgili Arkadaşım diyor ki:

  Arkadaşlar buda çok kısa yani kısaca dediğin 13-18 arası satır olur. Hem bazı bilgileri atlamış yazan kişi ben beğenmedim, keşke hiç girmeseydim. Ama ” Cahit Sıtkı Tarancı ” mekanı cennet olsun inşallah…………..

  • Batuhan kılıç (buğra hökeye cevap) diyor ki:

   Bak arkadaşım sitede yaziyo kısaca diye düzgün oku başkaları etkileniyo

 2. 5/D Buğra höke diyor ki:

  Dersimden 100 aldım memleket isterim en güzel şiiridir.
  Mekanı cennet olsun.

  • çüneytAdınız ... diyor ki:

   haklisin emleket isterim çok güzel bir siir bizim hoca miz tam okuyana onaylandi yazizi koyuyordu

 3. Iremnaz yagcı diyor ki:

  Ya arkadaşlar yazılıda Cahit Sıtkı Tarancı nın hayatını mı sordular… saçmalık ya
  Ama mekanı cennet olsun.odev hayatını araştırması ydı

 4. 5 H diyor ki:

  Ya arkadaşlar yazılıda Cahit Sıtkı Tarancı nın hayatını mı sordular… saçmalık ya
  Ama mekanı cennet olsun.odev hayatını araştırması ydı

 5. Merve kaya diyor ki:

  Ya çok güzel olmuşta keşke birazda uzun olsaydı Ali bende çok beğendim memleket isterimi

 6. berfin diyor ki:

  hayatı çok güzel yazılıdan 100 aldım mekanı cennet olsun

 7. İsmail diyor ki:

  35 yas eseri cok güzel

 8. Acd diyor ki:

  Memleket şiiri çok guzel

 9. emir diyor ki:

  Cahit Sıtkı Tarancı anıyoruz bu arada 5. sınıf dersine çok yaradı.

 10. 5.sınıf diyor ki:

  Allah razı olsun

 11. Memoli diyor ki:

  Memleket isterim şiiri çok güzel

 12. zeynep diyor ki:

  mekanı cennet olsun 5. sınıfım memleket isterim çok iyi yha

 13. yito diyor ki:

  eyvallah sağolasın

 14. Ali diyor ki:

  4 Ekim 1910’da Diyarbakır’da dünyaya geldi. Babası, [[Diyarbakır (merkez)|Diyarbakır’da ticaret ve ziraatle uğraşan köklü Pirinçcizadeler ailesinden [1] Bekir Sıtkı Bey; annesi, babasının amca kızı Arife Hanım’dır.[2] Ailesi, ona “Hüseyin Cahit” adını verdi. Akrabaları “Pirinçcioğlu” soyadını aldığı halde Soyadı Kanunu çıktığı yıl pirinç ekiminden çok zarara uğrayan babası Bekir Sıtkı Bey, bu duruma kızarak “çiftçi” anlamına gelen “Tarancı” soyadını almıştır.[3]

  Diyarbakır’da başladığı ilk eğitimin ardından aile geleneğinden ötürü orta öğrenim için Kadıköy Fransız Saint Joseph Lisesi’ne gönderildi. Lise öğrenimi için 1931 yılında Galatasaray Lisesi’ne geçti. Fransızcayı çok iyi öğrenerek Baudelaire, Rimbaud, Mallarme’yi özümsedi. Şiir yazmaya lise yıllarında başladı. İlk şiirleri Galatasaray Lisesi’nin “Akademi” isimli dergisinde ve Servet-i Fünun dergisinde yayımlandı. Ömür boyu yakın dost olacak Ziya Osman ile 1928-1929 yılında okulda tanıştı.

  1931’de girdiği Mülkiye Mektebi’nden ikinci senenin sonunda atılınca Yüksek Ticaret Okulu’na girdi ancak memuriyet sınavını kazanıp Sümerbank’ta çalışmaya başladıktan sonra bu okuldan da ayrılmak zorunda kaldı. “Ömrümde Sükût” adlı ilk şiir kitabı henüz Mülkiye Mektebi’nde iken yayımlandı.

  Karabük’e atanması üzerine Sümerbank’ta başladığı memuriyetten ayrıldı; çalışma hayatını öykülerini yayımlamakta olduğu Cumhuriyet gazetesinde sürdürdü.

  Cumhuriyet gazetesi sahipleri Nadir Nadi ile Doğan Nadi’nin desteği ile [Üniversite yüksek öğrenimini] tamamlamak üzere Paris’e gitti. 1938-1940 yılları arasında Sciences Politiques’e devam etti. Paris’teyken Paris Radyosu’nda Türkçe yayınlar spikerliği yaptı;[4] bir yandan da gazeteye öyküler göndermeye devam etti. Paris’teki öğrenciliği sırasında Oktay Rıfat ile tanıştı.

  İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman uçakları 1940 yılında Paris’i bombalamaya başlayınca öğrenimini tamamlayamadı; bisiklet ile kaçarak Lyon ve Cenevre yoluyla Türkiye’ye geri döndü.[4] Askerliğini 1941-1943 yıllarında Ege’nin küçük kentlerinde yaptı.[4] Ünlü “Haydi Abbas” şiiri, askerlik döneminin bir ürünüdür[3].
  Cahit Sıtkı Müze Evinin avlusu

  O yıllarda ailesi artık İstanbul’a yerleşmişti; bir süre babasının Eminönü’deki ticarethanesinde çalıştı ancak içki sorunları yüzünden babası ile arası açılınca Ankara’ya gitti. Sırasıyla Anadolu Ajansı’nda, Toprak Mahsulleri Ofisi’nde ve Çalışma Bakanlığı’nda tercüman olarak çalıştı. “Otuz Beş Yaş” şiiri ile 1946’da CHP Şiir Ödülü’nde birincilik aldı ve yurt çapında tanınan bir şair oldu. Çalışma Bakanlığı’ndaki görevi sırasında tanıştığı Cavidan Tınaz ile 4 Temmuz 1951’de evlendi. Evlendikten sonra yazdığı şiirlerini “Düşten Güzel” adlı kitapta topladı.

  1953 yılında geçirdiği bir krizden sonra felç oldu. Yatağa bağlı ve yarı bilinçli durumda olan şair; İstanbul ve Ankara’da çeşitli hastanelerde tedavi gördü; bir yıl kadar Diyarbakır’daki baba-evinde bakıldı. 1956 yılında tedavi ettirilmek üzere devlet tarafından[5] Avrupa’ya götürüldü; zatülcenp hastalığına yakalanarak 12 Ekim 1956’da Viyana’da vefat etti. Cenazesi Ankara’da Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedildi.

  ÖLÜMÜNDEN SONRA

  Arkadaşı Ziya Osman’a yazdığı mektuplar 1957’de “Ziya’ya Mektuplar” adıyla yayımlandı. Kitaplarına almadığı şiirlerle şiir çevirileri ve kendisi için yazılanlar “Sonrası” adlı kitapta toplanarak 1957’de yayımlandı.

  Ailesinin Diyarbakır’daki evi 1973 yılında “Cahit Sıtkı Müze Evi” olarak ziyarete açıldı.

  Öyküleri, “Cahit Sıtkı Tarancı Hikâyeciliği ve Hikâyeleri” adıyla Selahattin Önerli tarafından 1976’da kitaplaştı.

  Şairi anlatan kapsamlı bir araştırma, Prof. Dr. Ramazan Korkmaz tarafından 2002 yılında İkaros’un Yeni Yüzü – Cahit Sıtkı” adıyla yayımlanmıştır.

 15. Ali diyor ki:

  Çok güzel mekanı cennet olsn ödevim bittti memleket isterim şiirinede 5 yıldız 10 puan mekanı cennet olsun allah rahmet ehlesin

 16. Yusuf diyor ki:

  100 aldım mekanı cennet olsun inşallah

 17. esmanur diyor ki:

  Güzeldi 😷😷😷😷😷

 18. esmanur diyor ki:

  Çok güzel bir hayatı

 19. e diyor ki:

  cok iyi yazılıdan 100 aldım

 20. e diyor ki:

  cok iyi yazılıdan 100 aldım

 21. mahmud diyor ki:

  “çok güzel yüz aldım mekanı cennet olsun”

 22. memo diyor ki:

  çok güzel yüz aldım mekanı cennet olsun

 23. Emre Okludal diyor ki:

  5. sınıfım

 24. Emre Okludal diyor ki:

  ödev bitti ye ;(

Yorum Yazın

Yararlı Bağlantılar